25 найцікавіших пам’яток Будапешта
Будівля парламенту Угорщини
Будівля парламенту Угорщини – це не тільки головний туристичний символ Будапешту, а й найбільша будівля країни, в якій розмістилося 691 приміщення, 29 сходів і 10 внутрішніх двориків. У архітектурі розташованої на березі Дунаю споруди в дивовижний спосіб переплелися неоготичні елементи на зразок лондонського Вестмінстерського палацу та впливи паризького боз-ару. Фасад Парламенту Угорщини прикрашають 90 скульптур угорських правителів і володарів Трансильванії. Інтер’єри будівлі пишно декоровані на середньовічний манер з використанням фресок, мозаїчних панно, вітражів та позолоти.
Будайська фортеця
На правому березі Дунаю височіє історичне серце угорської столиці – оточена кріпосними мурами Будайська фортеця. Піднявшись на Замкову гору на фунікулері з боку річки, або на автобусі з правобережної частини Будапешта, ви опинитесь в старовинному кварталі, де зникає суєта великого міста. Хоча перші укріплення тут виникли ще в Середні віки, сучасний вигляд фортеці остаточно сформувався тільки на початку XX століття. Центральне місце в архітектурному ансамблі кварталу займає перетворений на музейний комплекс Королівський палац. Великою популярністю серед туристів також користуються Рибальський бастіон і Церква Святого Матьяша.
Рибальський бастіон
Казкового вигляду площа, оточена галереєю з аркадами, балюстрадами та конічними шатровими вежами, які символізують сім племен, що заснували угорську державу. Незважаючи на свою назву, Рибальський бастіон був зведений у 1899-1905 роках і ніколи не мав оборонного значення. Раніше тут знаходився оточений фортечною стіною майдан. Середньовічним будайським рибалкам дозволялося виставляти на площі свій улов в замін на те, що вони захищатимуть цю ділянку міської стіни у разі військової загрози. Завдяки розташуванню на високому правому березі Дунаю з Рибальського бастіону відкривається найкращий краєвид на Будапешт.
Базиліка Святого Іштвана
Головний католицький храм Угорщини названий на честь засновника країни і національного героя короля Іштвана I. «Непідкупна» права рука правителя зберігається в позолоченій гробниці, розташованій біля вівтаря базиліки. Монументальна неоренесансна будівля займає більшу частину однойменної площі. Та найбільше туристів приваблюють не розміру храму, а його розкішні інтер’єри, прикрашені найкращими угорськими майстрами, та купол, з якого можна насолодитися панорамним видом на місто. Завдяки хорошій акустиці в базиліці регулярно проводяться концерти класичної музики.
Ланцюговий міст Сечені
Найстаріший постійний міст Будапешта, який став символом об’єднання Буди і Пешта в єдине місто. Перекинутий через Дунай підвісний міст названий на честь угорського політика графа Іштвана Сечені – організатора будівництва цього архітектурного та інженерного дива середини XIX століття. За легендою, через відсутність надійної переправи через річку, він запізнився на похорон свого батька, після чого і поклявся побудувати міст. Конструкція завдовжки 375 метрів стала одним із найбільших та, беззаперечно, найгарніших мостів у світі.
Королівський палац
Колишня резиденція правителів Угорщини, побудована на південному краї Замкової гори, оточеної середньовічними мурами Будайської фортеці. Варто зауважити, що часто Будайською фортецею називають тільки сам палац, хоча насправді укріплення займає весь історичний квартал, розташований на Замковій горі. Початкова готична будівля резиденції була зруйнована в 1686 році в ході звільнення міста від османської окупації. Впродовж наступних століть на її місці виросла ще більш монументальна та розкішна споруда, зведена в стилі бароко. В наш час приміщення палацу займають Угорська національна галерея, Музей історії Будапешта і Національна бібліотека Сечені.
Церква Матяша
Побудована в пишному пізньоготичному стилі Церква Святого Матьяша входить в склад комплексу Будайської фортеці, де виконувала роль королівської усипальниці. Храм вийшов на стільки чудовий, що навіть коли в XVI столітті турки захопили місто, вони не зруйнували християнську святиню, а лише замазали фрески, перетворивши споруду на головну мечеть Буди. Вздовж північної стіни церкви розташований ряд капел, в галереї під однією з яких створений музей релігійного мистецтва. Завдяки унікальній акустиці в храмі часто проводять концерти.
Угорський державний оперний театр
Хоча будапештський оперний театр вважається «молодшим братом» віденського, головна опера Угорщини майже не поступається австрійській за своєю розкішшю та монументальністю, а, на думку багатьох спеціалістів, акустика тут навіть краща. Неоренесансна в своїй основі споруда багато прикрашена виконаними в бароковому стилі орнаментами, скульптурами і картинами. Особливо цікаво виглядає глядацька зала. Кожен її ярус оформлений по-своєму, але разом вони утворюють гармонійний інтер’єр.
Купальня Сечені
Вже понад століття Купальня Сечені залишається найбільшим бальнеологічним комплексом Європи. Вдале місце розташування в центральній частині Будапешта, прекрасний архітектурний ансамбль в стилі класицизму та неоренесансу, унікальні лікувальні властивості термальних мінеральних вод, різноманітність послуг, що надаються – все це забезпечує купальні нескінченний потік відвідувачів у будь-яку пору року. Комплекс має в своєму розпорядженні три зовнішні і вісімнадцять внутрішніх басейнів, температура води в яких коливається від 18 до 40 °C.
Велика синагога
Найбільша синагога Європи, яка досі залишається місцем молитов єврейської громади Будапешта. Монументальна сакральна споруда має довжину 75 метрів та 2964 сидячі місця, розділені на чоловічі і жіночі. Синагога побудована в мавританському стилі, проте її архітектурні обриси включають також візантійські, романські та готичні елементи. Будівля вражає не тільки своїм масштабом, а й розкішним оздобленням, серед якого особливо виділяються кольорові фрески з витонченими геометричними формами. До Великої синагоги примикає будівля Єврейського музею Будапешта.
Взуття на річці Дунай
Меморіал на згадку про жертв Голокосту, встановлений на березі Дунаю, неподалік від Будівлі парламенту Угорщини. Масові розстріли євреїв в Будапешті проводилися членами угорської нацистської партії Схрещені стріли в 1944-1945 роках. Щоб не займатися похованням, нацисти розстрілювали жертв на березі річки, для економії куль сковуючи ланцюгом 50-60 людей і стріляючи тільки в першого – падаючи, він тягнув за собою інших. Євреям наказували зняти взуття, яке потім йшло на продаж або використовувалося членами партії для власних потреб.
Площа Героїв
Площа Героїв також відома, як Площа Тисячоліття, адже вона була урочисто відкрита в 1896 році у зв’язку з гучним святкуванням тисячоліття угорської держави. В центрі майдану височить 36-метровий Монумент Тисячоліття з архангелом Гавриїлом на вершині та сімома племінними вождями угорців на постаменті. Навколо монументу півколом простяглася колонада, поділена на дві частини. Колонаду прикрашають фігури видатних державних діячів країні, а також статуї Праці і Добробуту, Знань і Слави, бога Війни та богині Миру.
Замок Вайдахуняд
У 1896 році, в ході підготовки до святкування тисячоліття угорської держави, на території парку Варошлигет з’явився «Історичний павільйон». Виконана з дерева, фанери та пап’є-маше конструкція стала еклектичною сумішшю 21-ї знаменитої споруди Угорського королівства, центральне місце в якій займали елементи трансільванського Замку Корвінів. Після закінчення урочистостей павільйон був розібраний, однак він настільки полюбився жителям Будапешта, що було вирішено звести його на тому ж місці вже в камені.
Дім терору
В центрі Будапешта, на чудовому проспекті Андраші, стоїть будинок, від якого навіть у найтепліший та найсонячніший день йдуть крижані хвилі страху і тривоги. Дім терору – це музей-меморіал, створений задля вшанування пам’яті жертв двох кривавих періодів в історії країни: нацистського та комуністичного. Побудована, як житловий будинок, споруда перетворилася спочатку на місце перебування офісів і політичної поліції націонал-соціалістичної партії Угорщини, а пізніше на штаб-квартиру Управління державної безпеки комуністичної Угорської Народної Республіки.
Цитадель
Фортифікаційна споруда, побудована на березі Дунаю, на пагорбі Геллерт. Цитадель була закладена після Угорської революції 1848—1849 років для розміщення урядових австрійських гарнізонів, які мали контролювати місто у разі повторного повстання. Війська покинули фортецю після дипломатичного компромісу, що призвів до утворення подвійної Австро-Угорської імперії. В наш час Цитадель виконує функцію музею та оглядового майданчика, з якого відкривається панорамний краєвид відразу і на історичну Буду і на Пешт.
Анантара Нью-Йорк Палас
Анантара Нью-Йорк Палас – це не просто розкішний п’ятизірковий готель, розташований в історичному центрі Будапешта. Це своєрідна архітектурна ода «Прекрасній епосі Європи» кінця XIX – початку XX століть, спроектована за зразком паризької архітектури тих часів, відомої своїм вишуканим оздобленням. На першому поверсі готелю знаходиться кафе Нью-Йорк, яке стало популярним місцем зібрання угорських письменників та поетів.
Купальні Геллерт
Купальні Геллерт – давній суперник Купалень Сечені в суперечці за право називатися найрозкішнішим бальнеологічним комплексом Будапешта. Перші згадки про цілющі термальні води пагорба Геллерт зустрічаються з XIII століття. На місці майбутніх купалень з’явився спочатку середньовічний шпиталь, а пізніше турецькі лазні. На початку XX століття над термальними джерелами була зведена чудова будівля в стилі віденської сецесії, яка складає єдиний архітектурний комплекс з однойменним готелем.
Великий Ринок
Найбільший і найстаріший критий ринок угорської столиці, побудований першим мером об’єднаного Будапешта. Численних туристів приваблює не тільки великий асортимент місцевих продуктів, виробів народного промислу та сувенірів, а й цікава архітектура будівлі, в якій поєдналися готичні елементи і передові технології кінця XIX століття. Масивні металеві конструкції ринку зовсім не здаються важкими. Такий ефект створюється за рахунок витончених форм та ажурних елементів.
Угорський національний музей
Найстаріший музей Будапешта, заснований в 1802 році графом Ференцем Сечені на основі власної колекції книжок, рукописів та монет. У 20 залах закладу розгорнулися постійні і тимчасові виставки, що охоплюють усі аспекти історії та культури Угорщини від давньоримського періоду до наших днів. Окрема зала музею присвячена королівській мантії, в якій коронувався засновник угорської держави король Іштван. Тисячолітню мантію виконано з візантійського шовку із золотим гаптуванням і оздобленням з коштовного каміння.
Угорська національна галерея
Художній музей, зібрання якого цілком присвячене угорському образотворчому мистецтву, створеному в період від часу появи середньовічного Угорського королівства до XX століття. В виставкових залах галереї експонуються виключно роботи, створені на території країни, або виконані закордонними майстрами угорського походження. Музей розмістився в Королівському палаці Будайської фортеці, де займає чотири крила монументальної будівлі.
Геллерт
Пагорб Геллерт названий на честь Святого Геллерта – церковного діяча італійського походження, відомого своєю просвітницькою діяльністю на території Угорщини. Святого було вбито під час повстання язичників, які посадили його в бочку і скотили з вершини пагорба в Дунай. Окрім чудових панорамних краєвидів на історичний центр Будапешта, перетворений на парк пагорб приваблює туристів рядом розташованих тут пам’яток, найпопулярнішими серед яких є міська Цитадель та Статуя Свободи. Біля підніжжя Геллерта знаходяться однойменні термальні купальні.
Острів Маргіт
Великий острів на Дунаї, розташований в центрі міста між двома історичними частинами угорської столиці – Будою та Пештом. Маргіт повністю зайнятий парком, який став найпопулярнішим місцем відпочинку жителів Будапешта. Тут не відчувається шум і суєта великого міста, а з автотранспорту дозволений проїзд лише таксі та автобусів. На базі мінеральних термальних джерел острова функціонує комплекс з двох спа-готелів високої категорії, послуги яких доповнюють один одного.
Будапештський зоопарк і ботанічний сад
Один з найстаріших зоопарків світу, відкритий в 1866 році з ініціативи групи патріотично налаштованої будапештської інтелігенції. У той час в звіринці утримувалися переважно не екзотичні, а місцеві угорські тварини. Зоопарк і ботанічний сад розташовані в незвичній для таких закладів центральній частині міста. Сьогодні тут можна побачити представників понад тисячі видів тварин, що представляють всі континенти планети.
Лікарня в Скелі
Унікальний військово-медичний музей, розміщений в багатокілометрових природних тунелях Замкової гори. В роки Другої світової війни в цих підземних лабіринтах діяла лікарня, яка паралельно виконувала функції бомбосховища та центру управління повітряними тривогами. В часи Холодної війни медичний заклад був перепрофільований на ядерний бункер і отримав гриф Цілком таємно. «За участю» кількох десятків воскових фігур в приміщеннях колишньої лікарні створені реалістичні історичні експозиції, які переносять відвідувачів в минуле.
Проспект Андраші
Парадний проспект угорської столиці, який за свій величний та елегантний вигляд називають будапештськими Єлисейськими Полями. Вулиця отримала назву на честь організатора її будівництва – колишнього революціонера і прем’єр-міністра Угорщини Дьюла Андраші. Проспект сполучає Площу Ференца Деака з Площею Героїв та парком Варошлигет. Вулиця виділяється цілісним архітектурним ансамблем, створеним за спільним проектом найвизначніших європейських архітекторів кінця XIX століття.