25 найцікавіших пам’яток Мюнхена
Марієнплац

Головна площа Мюнхена, на якій розташовані міські ратуші – Нова і Стара. Посеред площі знаходиться Колона Діви Марії, зведена в XVII столітті. Вона встановлена на постаменті, зображеному у вигляді дитячих фігурок – заручників чотирьох основних нещасть тих часів, таких як Війна, Єресь, Голод і Чума. На вежі Нової ратуші можна побачити годинник, під яким два рази в день розігрують 15-хвилинну виставу фігури висотою в людський зріст. У Старій ратуші розмістився музей іграшок, а поряд з будівлею стоїть скульптура Джульєтти, подарована Мюнхену Вероною. На Марієнплац щорічно влаштовується традиційний різдвяний ярмарок.
Палац Німфенбург

Один з найбільших палаців Європи, що слугував головною літньою резиденцією правителів Баварії. Величну барокову будівлю оточує не менш грандіозний парк площею 200 гектарів, який прикрашають штучні озера, канали і численні тематичні павільйони. На території Німфенбургу вже декілька століть працює порцелянова мануфактура, вироби якої можна побачити в музейних експозиціях палацу. Представники королівської династії Віттельсбахів до цього часу проживають в закритій для туристів частині будівлі.
Хофбройхаус

Найвідоміший пивний ресторан Мюнхена – беззаперечної пивної столиці світу. Хофбройхаус відкрився в 1607 році в якості придворної броварні баварських герцогів, а з 1828 року заклад відчинив свої двері для жителів міста. Ресторан складається з трьох залів і пивного саду, в яких одночасно можуть розміститися до чотирьох тисяч любителів хмільного напою. У різні роки Хофбройхаус відвідували відомі політичні та культурні діячі, серед яких були Вольфганг Амадей Моцарт, Володимир Ленін та Адольф Гітлер. Поруч знаходиться музей, де можна дізнатися про історію броварні.
Англійський сад

Один з найбільших міських парків світу, що простягнувся більше як на п’ять кілометрів від центу Мюнхена до північної околиці баварської столиці. Завдяки розгалуженій мережі струмків та озер, влітку Англійський сад перетворюється не тільки в популярне місце для прогулянок і пікніків, а ще й в імпровізований пляжний курорт, де можна натрапити навіть на зони для нудистів. Найповноводніший струмок Айсбах утворює знамениту стоячу хвилю, яка приваблює любителів серфінгу з усієї країни. Любителів ж національного німецького напою приваблюють розташовані на території парку пивні сади.
Музей BMW

Музей, присвячений легендарній автомобільній компанії, яка починала свій шлях з виробництва авіаційних двигунів. Тут можна побачити як колекцію автомобілів та мотоциклів, створених за всю історію марки, так і сучасні концептуальні моделі. Будівля музею має форму чаші, накритої зверху емблемою BMW і являє собою кришку від бензобака. Не менш оригінально виглядає розташована поряд штаб-квартира концерну, яка нагадує чотирьохциліндровий двигун висотою 22 поверхи. Найтриваліша екскурсія музеєм включає також відвідування заводу компанії і виставкового центру Світ BMW.
Німецький музей

Найбільший у світі музей науки і техніки, комплекс будівель якого займає цілий остів на річці Ізар. Тут зібрано 28 тисяч експонатів, що охоплюють технології майже всіх сфер життя – від космонавтики до сільського господарства. Проте заклад вражає не тільки своїми розмірами, а й багатством уяви, з якою створювалися місцеві експозиції. Так для розділу «Шахти» у підвалі одного з павільйонів відтворено гірський забій. У музеї зберігаються унікальні зразки військової техніки, єдині зі збережених (тобто не знищених на вимогу країн-переможців) після двох світових воєн.
Альянц Арена

Домашня арена футбольних клубів Баварія і Мюнхен 1860. Фасад та дах цього інженерного дива складаються з 2760 подушок, які надуваються сухим повітрям. Кожна подушка може окремо підсвічуватися червоним, синім і білим кольорами та їх відтінками. Це освітлення настільки сильне, що ясними ночами стадіон добре видно навіть з альпійських вершин на німецько-австрійському кордоні. Альянц Арена – це цілий розважальний комплекс, в якому вмістилися магазини, ресторани, футбольний музей, Світ LEGO і дитячий садок.
Мюнхенська резиденція

Родове гніздо правителів Баварії з династії Віттельсбахів, яке стало найбільшим палацовим комплексом Європи, побудованим на території міста. Мюнхенську резиденцію утворюють майже два десятки будівель, що охоплюють історичний період від XIV до XIX століття. Комплекс складається з трьох основних частин – це Стара Резиденція, Королівські покої і парадні зали Фестзаальбау. В наш час приміщення резиденції перетворилися на музей, де відвідувачі можуть ознайомитися не тільки з розкішним оздобленням палацових інтер’єрів, а й з численними витворами мистецтва та іншими коштовними експонатами, які належали баварським монархам.
Нова ратуша

Шедевр неоготичної архітектури і головна прикраса центральної площі Мюнхена Марієнплац. Комплекс будівель Нової ратуші згрупований навколо шести внутрішніх двориків. Фасад споруди багато прикрашений фігурами баварських правителів династії Віттельсбахів, легендарних персонажів та святих. На 85-метровій вежі можна побачити годинник, під яким два рази в день розігрують 15-хвилинну виставу фігури висотою в людський зріст. Вежа обладнана ліфтом, який доставляє відвідувачів на найкращий оглядовий майданчик міста.
Олімпійський парк

Багатофункціональний комплекс, створений до XX Літніх Олімпійських ігор, які проходили в 1972 році в Мюнхені. Парк складається з чотирьох зон: олімпійської зони, що включає в себе майданчики для різних видів спорту та 291-метрову телевежу; олімпійського села, перетвореного на житловий квартал; колишнього прес-центру, в якому розмістився сучасний торговий центр; власне парку з озером і пагорбом, з якого відкривається чудовий панорамний краєвид.
Світ BMW

Виставковий центр BMW, побудований поряд з заводом, штаб-квартирою і музеєм автомобільної компанії. Футуристична споруда вражає обтічністю форм та нестандартністю виконання: чотири роздільні корпуси накриті величезним сталевим дахом, на якому розташувалася сонячна електростанція. Комплекс призначається для презентації і дистрибуції продукції BMW, а також проведення конференцій та форумів. Варта уваги вечірня ілюмінація будівлі, яка змінюється від тепло-жовтих тонів до червоних, а через фіолетові йде у сині.
Церква Святого Петра

Найстаріший храм Мюнхена, з 91-метрової вежі якого відкривається найкращий панорамний вид на місто. Інтер’єри Церкви Святого Петра – це справжня енциклопедія всіх головних архітектурних стилів XIII-XVIII століть, від романського планування приміщення до декоративних деталей епохи рококо. Головною прикрасою храму є розкішний бароковий вівтар з позолоченого різьбленого дерева. Любителів історії зацікавить скромніший, але не менш цінний середньовічний Вівтар Шренка.
Фрауенкірхе

Головний католицький храм Мюнхена і найбільша релігійна споруда міста, вежі якої підносяться на висоту 99 метрів. На момент відкриття в 1525 році у соборі могли розміститися до 20 тисяч вірян, хоча населення самого Мюнхена в той час становило всього 13 тисяч жителів. Коли таке масштабне будівництво спустошило міську казну, на допомогу прийшов Папа Римський Сикст IV. Він оголосив відпущення гріхів кожному, хто здійснить паломництво до Мюнхена та зробить там пожертву в сумі свого тижневого заробітку.
Стара пінакотека

Колекція творів європейського живопису, створених від Середньовіччя до кінця періоду рококо та зібраних впродовж століть правителями Баварії. Започаткував Стару пінакотеку герцог Вільгельм фон Віттельсбах, який в 1528 році замовив у найкращих німецьких художників картини на історичні і біблійні теми для того, щоб прикрасити літній павільйон своєї резиденції. Особливістю галереї є демонстрація виключно живопису. Тут ви не побачите звичних для більшості художніх музеїв скульптур та творів декоративно-ужиткового мистецтва.
Костел Святого Яна Непомуцького

Один з найкращих зразків пізнього німецького бароко, створений як приватний родовий храм видатними архітекторами, скульпторами і художниками братами Космою та Егідом Азамами. Затиснутий між житловими будинками костел займає крихітну ділянку шириною 8 і глибиною 22 метри. Майстерність братів дозволила на такій обмеженій площі гармонійно поєднати в двоярусному просторі архітектуру, живопис та скульптуру. Особливо вдало було спроектоване освітлення храмового приміщення.
Геллабрунн

На березі річки Ізар розкинувся один з найбільших зоопарків Європи, де на території площею 40 гектарів проживають майже 20 тисяч тварин, що належать до 740 видів. Геллабрунн став першим в історії геозоопарком, в якому тварини одного вольєру були поєднані із іншими тваринами того ж географічного регіону. В минулому заклад також брав участь у суперечливому зворотному розведенні, за допомогою якого намагалися «відтворити» вимерлі види.
Нова пінакотека

Музей європейського мистецтва XIX століття, який є зв’язуючою ланкою між двома братніми музеями – Старою пінакотекою з роботами старих майстрів та Пінакотекою сучасності з мистецтвом XX–XXI століть. Художня галерея була заснована королем Баварії Людвигом I. Після відкриття в 1836 році спеціально спроектованої будівлі Старої пінакотеки монарх захотів аналогічно зробити доступною для публіки свою колекцію сучасного на той час мистецтва.
Театінеркірхе

Один з рідкісних зразків споруд в стилі італійського бароко, побудованих на німецьких землях. Церква Театінеркірхе одночасно виконувала функцію придворного храму правителів Баварії та монастирського храму римо-католицького ордену Театинців. Фасад церкви привертає увагу не тільки своєю монументальністю, а й стилістичною гармонією, яка відображена в кожній деталі. В усипальниці храму поховано 49 представників монаршої династії Віттельсбахів.
Стара ратуша

Стара ратуша Мюнхена побудована в XV столітті на місці середньовічних міських воріт, які перетворилися на 56-метрову ратушну вежу. Зовнішній вигляд споруди поєднує «справжню» готику та неоготичні елементи, додані в результаті реконструкції XIX століття. Основну частину колишньої будівлі мюнхенської міської адміністрації займає Велика зала, яка до цього часу використовується за своїм прямим призначенням – проведенням балів і різноманітних урочистих заходів. В вежі ратуші розташувався Музей іграшок.
Церква Святого Михайла

Церква Святого Михайла увійшла в історію, як один з головних центрів Контрреформації – руху за оновлення римо-католицької церкви, який виник, як реакція на поширення Європою протестантизму. Через гострий трикутний фронтон фасад храму більше схожий на середньовічну ратушу, ніж на релігійну споруду. У нішах білосніжного фасаду встановлені 15 статуй покровителів церкви і скульптура Архангела Михаїла. Увінчує скульптурну композицію фігура Ісуса.
Баварська державна опера

Мюнхенська оперна труба була заснована ще в далекому 1653 році, як придворний театр під керівництвом принцеси Генрієтти Аделаїди Савойської. З 1818 року Баварська державна опера базується в величній неокласичній будівлі Національного театру, де також розміщується Баварський державний балет та Баварський державний оркестр. На сцені оперного театру вперше представляли публіці свої шедеври такі видатні композитори, як Ріхард Вагнер і Ріхард Штраус.
Одеонсплац

Площа Одеонсплац названа на честь розташованого тут в минулому концертного залу Одеон, сильно пошкодженого в роки Другої світової війни та перебудованого в приміщення Міністерства внутрішніх справ Баварії. До головних перлин чудового архітектурного ансамблю майдану належать зведений в стилістиці італійського бароко храм Театінеркірхе і монументальна готична лоджія Фельдгеррнгалле, спроектована за зразком однієї з найвідоміших споруд Флоренції – Лоджії Ланчі.
Міська галерея в будинку Ленбаха

Художній музей, розташований в колишній віллі художника Франца фон Ленбаха. Будівля в італійському стилі була ведена наприкінці XIX століття та перебудована і розширена в 1969-1972 роках. Основу експозиції галереї складають роботи митців, які працювали в Мюнхені. Свою міжнародну славу музей отримав завдяки зібранню робіт, створених художньою групою представників експресіонізму «Синій вершник». Основною метою учасників творчого об’єднання було звільнення від скам’янілих традицій академічного живопису.
Пінакотека сучасності

Колекція Пінакотеки сучасності хронологічно продовжує експозиції Старої та Нової пінакотек, демонструючи мистецтво XX–XXI століть. Галерея об’єднує під одним дахом відразу чотири музеї: Колекцію сучасного мистецтва, Нову колекцію (Державний музей прикладного мистецтва), Архітектурний музей Мюнхенського технічного університету, а також Державні графічні зібрання Мюнхена, де можна побачити не лише сучасні малюнки і гравюри, а й роботи попередніх століть.
Олімпійська телевежа

Олімпійська телевежа є частиною багатофункціонального паркового комплексу, створеного до XX Літніх Олімпійських ігор, які проходили в 1972 році в Мюнхені. На 291-метровій вежі, на висоті 190 метрів, розташований оглядовий майданчик, з якого можна побачити не тільки весь Мюнхен, а й засніжені альпійські вершини. Трохи нижче розміщується обертовий ресторан з великими панорамними вікнами. Повний оберт ресторану навколо своєї осі займає 53 хвилини.