20 найцікавіших пам’яток Чернівецької області
Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
Чернівці
Колишня резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації. Це унікальне місце, в якому органічно поєдналися найрізноманітніші архітектурні стилі. Комплекс побудований у 1864-1882 роках і складається з трьох монументальних корпусів, розташованих навколо внутрішнього двору, та дендропарку. Він ввібрав в себе елементи візантійського і романського стилю, приправлені готичними, мавританськими та буковинськими мотивами. Не менше вражає внутрішній вигляд резиденції. Після Другої світової війни тут розташувався Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
Хотинська фортеця
Хотин
Хотинська фортеця розташована на кам’янистому мисі, на березі Дністра. Твердиня, висота стін якої сягає 40 метрів, веде свій початок від форту, закладеного в X столітті київським князем Володимиром Великим. Спорудження кам’яних укріплень прийнято пов’язувати з ім’ям князя Данила Галицького. Фортеця постійно розбудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд в XVIII столітті. Оборонний комплекс складається з цитаделі, яку оточують земляні вали, бастіони та рови. У Хотинській фортеці проводилися зйомки багатьох популярних історичних фільмів. В наш час в приміщеннях цитаделі розміщені історичні виставки.
Вулиця Ольги Кобилянської
Чернівці
Пішохідна Вулиця Ольги Кобилянської – це справжня культурна та естетична душа Чернівців, яка стала таким ж яскравим символом міста, як і Резиденція митрополитів Буковини і Далмації. Потрапивши сюди, ви відразу відчуєте особливу західноєвропейську атмосферу, адже забудова та загальне впорядкування вулиці відбулися ще в австрійський період історії Чернівців. За переказами, місцеві жителі настільки дбали про чистоту і елітний статус вулиці, яка тоді називалася Геренгассе, що двірники щоранку мили її бруківку теплою водою з милом. Вхід сюди у брудному взутті був суворо заборонений!
Чернівецька ратуша
Чернівці
Елегантний неокласичний силует Чернівецької ратуші гармонійно вписався в історичний архітектурний ансамбль центральної частини міста, зробивши його ще більш привабливим для відвідування. Триповерхова споруда з двохярусною вежею, висота якої сягає 50 метрів, була побудована в 1843–1847 роках. Яскравою особливістю ратуші є два годинники, один з яких традиційно розміщений на вежі, а інший – над парадним входом. Щодня о 12 годині на будівлю підіймається трубач у колоритному буковинському одязі. Музикант на всі чотири сторони світу відтворює мелодію популярної пісні Марічка.
Дністровський каньйон
Чернівецький і Дністровський райони
Один з найдовших каньйонів Європи розташований на межі відразу чотирьох областей України: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької і Хмельницької. Каньйон простягнувся на 250 кілометрів, утворюючи декілька десятків меандрів – мальовничих вигинів русла Дністра. Унікальними є дністровські травертинові скелі з природними та рукотворними печерами. Здавна деякі з них були пристосовані під печерні храми і монастирі. На схилах каньйону виходять потужні джерела чистої води, що живлять струмки, які каскадами водоспадів збігають вниз до Дністра.
Чернівецький музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської
Чернівці
Чернівецький музично-драматичний театр побудований в 1904-1905 роках у стилі віденського бароко. Головний вхід будівлі прикрашений горельєфом і скульптурами з грецької міфології, а в нішах уздовж бокових фасадів встановлені бюсти знаменитих митців різних епох та країн. В інтер’єрі споруди використано позолочену ліпнину, що у поєднанні з вишневим кольором в оформленні глядацького залу створює атмосферу розкоші і вишуканості. За радянських часів театру надали ім’я видатної буковинки Ольги Кобилянської та встановили поряд пам’ятник письменниці.
Костел Найсвятішого Серця Ісуса
Чернівці
Неоготичний костел, зведений в 1891-1894 роках орденом єзуїтів, який почав вести активну місіонерську діяльність на землях Буковини. Спеціально для нового храму з шотландського Единбурга привезли три дзвони, а в Німеччині виготовили великий орган. В радянські часи тут розмістився обласний архів, в результаті чого більшу частину внутрішнього інтер’єру костелу було втрачено. В 2010 році храм повернули громаді римо-католицької церкви, яка проводить реконструкцію споруди.
Вірменська церква Святих апостолів Петра і Павла
Чернівці
Вірменська католицька церква східного обряду, побудована в 1871-1875 роках за сприяння австрійського імператора Франца Йосифа I. Це справжній архітектурний шедевр, який поєднує традиції вірменського народу з готичним та романським стилем. Проект храму був розроблений чеським архітектором Йозефом Главкою, автором комплексу Резиденції митрополитів Буковини і Далмації. Завдяки чудовій акустиці церква від самого початку використовується як концертна зала.
Свято-Миколаївська церква
Чернівці
Яскравий та небанальний православний храм, дивлячись на неймовірну форму вигнутих куполів якого, здається, що споруда от-от почне рухатись. Свято-Миколаївську церкву побудували в період між світовими війнами в традиційному румунському стилі неоромінеск. Храм спроектували за зразком середньовічного Успенського архієрейського собору в місті Куртя-де-Арджеш, який став місцем останнього спочинку румунських королів.
Театральна площа
Чернівці
Театральна площа приваблює жителів і гостей міста поєднанням зелених насаджень та гармонійно спроектованого архітектурного ансамблю, створеного навколо Чернівецького музично-драматичного театру імені Ольги Кобилянської. Майже всі будівлі майдану зведені на початку XX століття. На загальному історичному фоні виділяється тільки колишній Румунський народний дім – пам’ятка періоду конструктивізму. По периметру площі прокладена «алея зірок», де увічнені імена відомих діячів культури, які почали свій шлях у Чернівцях.
Свято-Духівський кафедральний собор
Чернівці
Православний Свято-Духівський кафедральний собор вже понад півтора століття залишається найбільшим храмом Буковини. Побудована в 1844-1866 роках споруда поєднує в собі риси класицизму та італійського ренесансу. Домінантою архітектурної композиції собору став монументальний купол заввишки 46 метрів. Крім нього храм вінчають ще два куполи, а також дві вежі-дзвіниці з боків фасаду. Вартий уваги чудовий розпис собору, створений групою віденських художників.
Залізничний вокзал
Чернівці
Чернівецька залізниця має давню історію. Перший потяг прибув до Чернівців ще в 1866 році, тобто за чотири роки до того, як свій перший потяг зустрічав Київ. Невпинний ріст міста досить швидко почав вимагати більшої споруди, яка б відповідала статусу крайової столиці. В 1909 році відбулося урочисте відкриття нового Залізничного вокзалу, виконаного у стилі віденського модерну. Кожне відправлення потяга супроводжувалося композиціями, які виконував чернівецький оркестр. Аудіозаписи тих мелодій використовуються і в наш час.
Будинок-корабель
Чернівці
Одна з найоригінальніших будівель міста, розташована при перетині вулиць Головної та Шолом-Алейхема. Будинок і справді дуже нагадує корабель. Звужений фасад, що, наче ніс корабля, спрямований на південь, палуба на другому поверсі у вигляді просторого балкону та маленька башта, схожа на щоглу, безумовно, створюють в уяві цікавий морський образ. Міська легенда говорить, що цей еклектичний архітектурний шедевр побудував наприкінці XIX століття багатий торговець для свого брата моряка.
Чернівецький обласний художній музей
Чернівці
Чернівецький обласний художній музей розташувався на другому і третьому поверхах історичної будівлі, зведеної в 1900 році в стилі модерн для Буковинського ощадного банку. Фасад споруди привертає увагу розкішним керамічним панно, над яким встановлено дві великі жіночі скульптури. Складна поліхромна композиція на міфологічну тематику проводить паралель між Римською імперією та Австро-Угорщиною доби Франца-Йосифа І. Основою чернівецької музейної збірки стало мистецтво Буковини XVII–XX століть, включаючи роботи буковинської діаспори.
Музей історії та культури євреїв Буковини (Єврейський народний дім)
Чернівці
Музей історії та культури євреїв Буковини займає приміщення колишнього Єврейського народного дому, який виконував функцію головного центру єврейського культурного і громадського життя буковинського регіону. Зведена в 1907-1908 роках споруда поєднала архітектурні риси модерну, бароко та ренесансу. За задумом засновників, відкритий в 2008 році заклад повинен намагатися бути «субетнічним» музеєм, тобто відображати і підкреслювати характерні риси саме буковинського єврейства, яке суттєво відрізнялося від сусідніх галицького, бессарабського або подільського.
Оглядовий майданчик на Заліщики
Хрещатик
Буковинське село Хрещатик цікаве з двох причин. По-перше, його назва співзвучна з головною вулицею України. По-друге, на околиці села знаходиться найпопулярніший оглядовий майданчик Дністровського каньйону, з якого відкривається фантастична панорама на Заліщики. В цьому місці Дністер робить поворот на 180°, через що виникає ілюзія, ніби місто розташувалося на майже ідеально круглому острові. Щорічно тисячі фотографів приїжджають в Хрещатик, щоб зняти один з найкрасивіших пейзажів України.
Хотинський національний природний парк
Дністровський район
Природний парк площею 94 квадратних кілометра розкинувся на високому правому березі Дністра. Рельєф заповідника формують круті схили каньйонної частини річки та її правих приток. Тут, в місцях відслонення гіпсів і вапняків, відкрито понад 30 печер, а також знаходиться найвищий водоспад області, що бере початок з потужного карстового джерела. На території парку розташований історико-архітектурний заповідник Хотинська фортеця.
Буковинські водоспади
Вижницький район
Мальовничий ланцюг гірських водоспадів, який розтягнувся на два кілометри вздовж течії річки Смугар. Унікальний для Українських Карпат ландшафтний заказник утворився завдяки масивним виходам пісковиків, вапняків і сланців. Ланцюг складається з восьми водоспадів висотою від трьох до дев’ятнадцяти метрів: Ковбер, Сич, Нижній Гук, Ворота, Середній Гук, Великий Гук, Підверхній Гук та Верхній гук. При плануванні подорожі варто пам’ятати, що під час паводків і сильних дощів прохід до водоспадів може бути обмежений стрімким потоком води.
Успенський собор
Біла Криниця
Колишній головний храм Білокриницької старообрядної митрополії, яка була створена з дозволу австрійського імператора Фердинанда І та швидко перетворилася на один з найпотужніших центрів цього православного релігійно-суспільного руху. Хоча собор побудований в 1901-1908 роках за проектом віденського архітектора, споруда має яскраво виражені риси неоросійського стилю, а всі будівельні матеріали, позолочені хрести і дерев’яний різьблений іконостас були привезені з Москви. Зовні храм оздоблений цеглою, вкритою блакитною глазур’ю.
Сторожинецька ратуша
Сторожинець
Попри свою відносно невелику площу, Сторожинецька ратуша за висотою лише трохи поступається чернівецькій колезі. Двоповерхова будівля зведена в 1905 році в стилі модерн та виділяється масивною наріжною, квадратною у плані вежею. На вежі розташований годинник з чотирма циферблатами, над яким знаходиться оглядовий майданчик, куди ведуть круті сходи. Завершенням ратуші є декоративна баня з ліхтарем і шпилем.