25 найцікавіших пам’яток Закарпатської області
Замок Паланок (Мукачівський замок)
Мукачево
Замок Паланок зведений на вершині гори вулканічного походження, що підноситься на 68 метрів над містом. Він ділиться на три частини: Нижній, Середній і Верхній. Перша згадка про укріплення датується XI століттям. Сучасний вигляд замок отримав в XVII столітті. Тоді було споруджено Середню і Нижню тераси, а також зовнішнє оборонне кільце. У скелястій горі вирубаний колодязь глибиною 85 метрів, який мав вихід до річки Латориці. Під час тривалих облог через нього підтримувався зв’язок з містом. В наш час в замку розташувався Мукачівський історичний музей. Також тут можна відвідати дегустаційний винний зал.
Ужгородський замок
Ужгород
Стародавній замок зведений на горі вулканічного походження, що нависає над річкою Уж. Перші згадки про укріплення на цьому місці відносяться ще до IX століття. Найзначнішу перебудову замок переніс в кінці XVI століття. Вона була виконана під керівництвом італійських архітекторів із застосуванням найновіших досягнень тодішнього фортифікаційного мистецтва. Головною спорудою укріплення є палац-цитадель, в якому можна було продовжувати тримати оборону після падіння основних стін. Після Другої світової війни в замку розташувався Закарпатський краєзнавчий музей, а в його підземеллях можна відвідати дегустаційний винний зал.
Палац Шенборнів
Карпати
Колишня резиденція та мисливський будинок графів Шенборнів. Унікальна споруда в стилі неоромантизму заворожує відвідувачів своєю неперевершеною красою і величчю. Палац розташований в мальовничому урочищі Берегвар біля села Карпати. Навколо палацу розбитий чудовий сад-дендрарій із декоративним озером у центрі. Оригінальність будівлі ще й у тому, що вона має 365 вікон (кількість днів у році), 52 кімнати (як у році тижнів) та 12 входів (як у році місяців). Хоча резиденція виглядає як середньовічний замок, палац є досить молодим, він побудований в 1890-1895 роках. З 1946 року тут знаходиться санаторій Карпати.
Говерла
Рахівськй район
Найвища вершина Українських Карпат і всієї України, висота якої становить 2061 метр над рівнем моря. Говерла розташована в масиві Чорногора на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей. Відносно легкий підйом, доступний навіть тим, хто не має спеціальної спортивної підготовки, перетворив гору на популярний об’єкт як літнього, так і зимового туризму. Більшість маршрутів сходження на Говерлу починаються від бази Заросляк та села Лазещина. На вершині гори встановлені плита з вмонтованими капсулами з землею всіх регіонів України, скульптурний монумент з тризубом, великий металевий хрест і бетонний стовп.
Синевир
Хустський район
Найбільше озеро Українських Карпат, розташоване в гірському масиві Внутрішні Горгани на висоті 989 метрів над рівнем моря. Водойма виникла в результаті потужного зсуву, спричиненого землетрусом близько 10 тисяч років тому. Площа Синевиру залежно від пори року змінюється від 4 до 7 гектарів, а максимальна глибина доходить до 24 метрів. В центрі озера розмістився невеликий острівець, до якого можна дістатися, здійснивши прогулянку на спеціальному плоту. Краєвиди навколо Синевиру виділяються надзвичайною мальовничістю. Стрімкі гірські схили, вкриті стрункими ялинами, спадають прямо до водної поверхні.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту
Ужгород
Прогулюючись вулицями старого Ужгорода можна несподівано потрапити в справжнє закарпатське село. Музей просто неба знаходиться поряд з Ужгородським замком. Незважаючи на свою відносно невелику територію площею 5,5 гектарів – це один з найцікавіших скансенів України. Тут розташовано більше 30 пам’яток народної архітектури Закарпаття XVIII-XX століть. На особливу увагу заслуговує церква з села Шелестово – один з двох лемківських храмів, які збереглися на території України. В музеї зібрано близько 15 тисяч предметів щоденного побуту і ужиткового мистецтва.
Мукачівська ратуша
Мукачево
Найоригінальніша ратуша України, побудована в 1903-1904 роках у досить екзотичному для нашої країни неоготичному стилі. Особливо цікаво виглядає вежа будівлі, виконана в схематичних формах середньовічної західноєвропейської архітектури та оточена маленькими шпилястими баштами-еркерами. На першому поверсі ратуші влаштовані галереї із хрестовими склепіннями на кшталт середньовічних торгових галерей. У фундамент споруди було закладено послання до нащадків, в якому розповідалося про тогочасне життя міста.
Ужгородський Хрестовоздвиженський катедральний греко-католицький собор
Ужгород
Головний греко-католицький храм Закарпаття, в архітектурний ансамбль якого, крім власне храму, входить резиденція закарпатських єпископів. Собор зведений в 1640-1646 роках, як частина римо-католицького єзуїтського монастиря і перебудований в кінці XVIII століття відповідно до вимог східного обряду. Монументальна та одночасно витончена споруда поєднує в собі риси відразу трьох стилів: класицизму, бароко і рококо. В підземеллях храму до 1946 року, коли радянська влада ліквідувала Українську греко-католицьку церкву, ховали закарпатських владик.
Водоспад Шипот
Хустський район
Біля підніжжя гори Гемби, в ущелині річки Пилипець, сховався величний водоспад Шипот – найповноводніший в Українських Карпатах. Водоспад складається з п’яти каскадів, загальною висотою 14 метрів. Особливо багатоводним потік стає навесні, коли на схилах Гемби тануть сніги. Щорічно, починаючи з 1993 року, на початку липня неподалік від Шипота проходить неформальний фестиваль, на який приїжджають хіпі і представники різних субкультур з України та інших країн Європи. Біля водоспаду приємно помедитувати, адже, як кажуть очевидці, «він гучніший від наших думок».
Чинадіївський замок (Замок Сент-Міклош)
Чинадійово
Сент-Міклош можна перекласти з угорської мови, як Святий Миколай. Так раніше називалося селище Чинадійово. Закладений замок ще в XIV столітті, але з часом він значно перебудовується й до XIX століття набуває вже не оборонних, а палацових рис. З 2001 року колишнє укріплення перебуває в концесії у закарпатського художника, який відреставрував перший поверх. Тут розташовані експозиції кельтської та скіфської культур, а також картинна галерея.
Невицький замок
Невицьке
Над річкою Уж, на горі вулканічного походження, височіє Невицький замок. Його історія починається в XII столітті з зведення дерев’яного укріплення для контролю над шляхами, що вели через Карпати до Галича та Києва. Потрапити сюди можна було лише через вузький гірський перехід. В XIV столітті на місці старого замку будують новий кам’яний, який набув сучасних обрисів на межі XV-XVI століть. В 1644 році укріплення було частково зруйноване і більш не відновлювалося.
Хустський замок
Хуст
Замок виник в XI столітті як угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Солотвина. До нашого часу від укріплення збереглися залишки порохової вежі, зовнішніх воріт, стін по периметру та бастіонів. Руїни твердині знаходяться на горі вулканічного походження, яка ефектно виглядає на фоні навколишньої рівнини. Із Хустським замком пов’язана низка легенд про князя Влада Цепеша, більш відомого як Дракула. За деякими даними, кровожерливий володар прожив тут два роки.
Долина нарцисів
Хустський район
Мальовнича закарпатська долина, яка щорічно, в середині травня, отримує статус всеукраїнської туристичної Мекки. Саме у цей час тут квітнуть мільйони білих нарцисів, перетворюючи заплаву річки Хустець на казкову білосніжну галявину. Окрім естетичної цінності, заповідна долина має важливе наукове значення. Це унікальний ботанічний об’єкт, в якому охороняється найбільший в Європі природній осередок нарцисів, до того ж розташований не в високогірній ділянці, де зазвичай поширені такі квіти, а на висоті 180–200 метрів над рівнем моря.
Костел Святого Юрія
Ужгород
Будівництво Костелу Святого Юрія тривало з 1611 по 1766 рік і за цей час храм встиг декілька разів перейти від католицької до реформаторської громади Ужгорода, поки остаточно не закріпився за римо-католицькою церквою. Світлорожева будівля в стилі пізнього бароко притягує погляд своєю простотою та величчю. На вежі костелу встановлений годинник, який показує точний час з 1904 року. Його єдиний механізм вмонтований у три синхронних циферблата.
Кафедральний костел Святого Мартина
Мукачево
Головний римо-католицький храм Закарпаття. Костел був побудований в 1904 році в неоготичному стилі та названий на честь одного з найшанованіших святих і покровителя міста Мукачево – Святого Мартина. Найвищу вежу будівлі прикрашає один з найстаріших годинників України. Його кований механізм виготовили в Австрії ще в 1596 році. На задньому подвір’ї храму розташована старовинна Каплиця Святого Йосипа, яка залишилася від попереднього костелу, зведеного на цьому місці в XIV столітті.
Палац князів Ракоці (Білий дім)
Мукачево
У центрі Мукачева, в закритому дворику, можна побачити старовинний палац, який сховався за більш сучасними будівлями. Це колишня міська резиденція князів трансильванського роду Ракоці, зведена в середині XVII століття. Свою другу назву вона отримала через тоді ще білосніжний фасад. В 1746—1747 роках палац був перебудований і значно розширений. В будівлі змішалися елементи бароко і ренесансу. З 1979 року тут розмістилася дитяча художня школа.
Миколаївський Мукачівський жіночий монастир
Мукачево
Православний Миколаївський Мукачівський жіночий монастир веде свою історію з XI століття, коли, згідно з усного переказу і передмови до Мукачівської хроніки, на Чернечій горі оселилися перші ченці. Сучасний бароковий архітектурний ансамбль обителі сформувався переважно в другій половині XVIII століття, в часи перебування монастиря у віданні греко-католицького чернечого ордену василіан. Тоді ж була зібрана цінна бібліотека, яка складалася з понад шести тисяч старовинних книг та рукописів.
Горянська ротонда
Ужгород
Найдавніша мурована будівля Закарпаття та один з найстаріших храмів України. Точне походження і вік ротонди не визначені й досі. За версіями різних дослідників католицький храм закладений між IX та XIV століттями, а це значить, що Горянська ротонда може виявитися навіть давнішою за київську Десятинну церкву. Будівля складається з шестикутної в своїй основі ротонди, зведеної в романському стилі, до якої пізніше була прибудована готична нава і дерев’яна дзвіниця. Внутрішні стіни храму розписані у ХІV столітті в стилі італійської проторенесансної школи Джотто.
Палац Перені
Виноградів
Палац названий на честь баронів Перені, які в XVII столітті придбали будівлю, зведену на три століття раніше. В результаті масштабної реконструкції, відносно невелика одноповерхова резиденція перетворилася на розкішний двоповерховий палац барокового вигляду. Будівлю оточує старовинний парк, з колишніми флігелями для прислуги. Заарештований в 1848 році учасник Угорської революції Жигмонд Перені, востаннє покидаючи палац, наказав не зачиняти ворота до свого повернення. Попри те, що барон так і не повернувся, його наказ дотримується дотепер.
Костел Святої Єлизавети
Хуст
Колишній католицький костел, побудований в XIII столітті в стилі провінційної готики. Середньовічна будівля була спроектована, як храм-фортеця: товсті стіни, кам’яний мур по всьому периметру храмового подвір’я, висока дзвіниця, яка також виконувала функцію оборонної башти. Під час численних ворожих набігів жителі Хуста використовували костел для укриття. З 1524 року храм належить протестантській громаді реформаторів кальвіністів.
Музей архітектури і побуту «Старе село»
Колочава
Музей просто неба, на території якого відтворено історичне карпатське село. Скансен налічує майже два десятки автентичних житлових, громадських та допоміжних господарських будівель, які ознайомлюють відвідувачів із 300-річною історією побуту місцевих жителів. В музеї представлені зібрані в Колочаві етнографічні експонати, що належали представникам різних верств населення як за соціальним статусом, так і за родом діяльності.
Пішохідний міст
Ужгород
Металево-кам’яний пішохідний міст через річку Уж, споруджений в 1898 році на місці дерев’яного попередника. В минулому через міст курсував транспорт, проте сьогодні це спокійна пішохідна зона, з якої відкривається чудовий краєвид на історичну частина міста та найдовшу липову алею в Європі. Починаючи з 2010 року поряд з мостом «поселилися» декілька з відомих на всю Україну ужгородських міні-скульптур, для пошуку яких було розроблено спеціальний туристичний маршрут.
Пам’ятник щасливому сажотрусу
Мукачево
Центральну площу Мукачева прикрашає оригінальний пам’ятник сажотрусу. Прототипом двохметрової бронзової фігури став реальний сажотрус Берталон Товт, який протягом більш ніж 50 років займався цією важкою працею та отримав звання почесного громадянина міста. Місцеві жителі зазначають, що для повної достовірності образу скульптурній композиції не вистачає лише велосипеда, на якому всі звикли бачити Берталона. Натомість, біля ніг сажотруса присутній кіт.
Закарпатська обласна філармонія
Ужгород
Головна концертна зала Закарпаття розмістилася в приміщенні колишньої хоральної синагоги, побудованої в 1904 році на набережній річки Уж. Будівля спроектована в романтичному неомавританському стилі, до якого вплелися візантійські мотиви. Хоча в радянські роки відбулася реконструкція, в результаті якої зовнішній вигляд споруди став помітно скромнішим, Закарпатська обласна філармонія залишається однією з найяскравіших архітектурних пам’яток Ужгорода. Особливою гордістю закладу є старовинний орган, виготовлений чеською фірмою Рігер-Клосс.
Палац комітатського суду (Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II)
Берегове
Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II – єдиний вищий навчальний заклад України, де навчання ведеться одночасно української та угорською мовами. Інститут займає колишні приміщення Палацу комітатського суду. Зведена в 1908-1909 роках будівля і справді нагадує розкішний палац, спроектований в стилі необароко з елементами архітектури ренесансу. В радянський час тут розмістилися військові казарми та Завод точної механіки.