20 найцікавіших пам’яток Івано-Франківської області
Говерла
Надвірнянський район
Найвища вершина Українських Карпат і всієї України, висота якої становить 2061 метр над рівнем моря. Говерла розташована в масиві Чорногора на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей. Відносно легкий підйом, доступний навіть тим, хто не має спеціальної спортивної підготовки, перетворив гору на популярний об’єкт як літнього, так і зимового туризму. Більшість маршрутів сходження на Говерлу починаються від бази Заросляк та села Лазещина. На вершині гори встановлені плита з вмонтованими капсулами з землею всіх регіонів України, скульптурний монумент з тризубом, великий металевий хрест і бетонний стовп.
Музей писанкового розпису
Коломия
Єдиний у світі музей писанки, створений на основі колекції Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини. Тут зібрані понад 12 тисяч писанок, дряпанок і декоративних яєць з різних регіонів України та інших країн світу. Найдавнішим музейним експонатом є гусяче яйце, розписане понад п’ять століть тому і знайдене під час археологічних розкопок на території Львова. У закладі проводяться майстеркласи з мистецтва великоднього розпису.
Площа Ринок
Івано-Франківськ
Центральний майдан Івано-Франківська, з якого розпочалася розбудова заснованого в 1662 році міста-фортеці. Площа Ринок використовувалася не тільки, як місце проведення ярмарків та громадських зборів. Від розташованої на майдані ратуші до всіх військових споруд тоді ще Станіслава розходилася система підземних переходів і запасних виходів. В зруйнованому вигляді вони збереглися до наших часів. Серед переважно історичного архітектурного ансамблю площі виділяється оригінальна сучасна міська ратуша, спроектована в 1920-х роках в стилістиці популярного тоді конструктивізму.
Буковель
Надвірнянський район
Найбільший та найпопулярніший гірськолижний курорт України, який вже давно оцінили любителі активного відпочинку. Комплекс розташований на схилах п’яти гір: Буковель, Бульчиньоха, Довга, Бабин Погар і Чорна Клева. До послуг відпочиваючих 16 підйомників та понад 60 трас загальною протяжністю 68 кілометрів, на яких новачки можуть спробувати свої сили, а професіонали – відточити майстерність. На території курорту знаходяться джерела мінеральних вод, на базі яких створений спа-центр, і найбільше штучне озеро України.
Водоспад Пробій
Яремче
Каскадний водоспад, розташований на річці Прут, в межах популярного курортного міста Яремче. Незважаючи на відносно невелику висоту падіння води, яка складає вісім метрів, Пробій вважається одним з найповноводніших водоспадів Карпат. На висоті двадцять метрів над потоком побудований підвісний міст, звідки можна безпечно помилуватися могутністю стихії і красою навколишньої природи. А от спускатися ближче до води не рекомендується, адже течія тут дуже швидка, а камінні брили навколо слизькі. Пробій є кінцевим пунктом досить екстремального рафтингового маршруту Ворохта-Яремче.
Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії (Музей мистецтв Прикарпаття)
Івано-Франківськ
Колишній католицький храм, перетворений в радянські часи спочатку на Геологічний музей, а пізніше на Музей мистецтв Прикарпаття. Побудований в кінці XVII століття бароковий Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії – це не тільки одна з найяскравіших архітектурних пам’яток Івано-Франківська, а й найдавніша збережена споруда міста. Розташований в приміщенні храму музей володіє однією з найкращих в Україні колекцій сакрального мистецтва, зокрема творами видатного галицького скульптора Йогана Георга Пінзеля.
Собор Святого Воскресіння
Івано-Франківськ
Головний храм Івано-Франківської митрополії Української греко-католицької церкви, яка також охоплює територію сусідньої Чернівецької області. Собор Святого Воскресіння побудований католицьким орденом єзуїтів в 1763-1764 роках на місці попереднього храму, який довелося розібрати через помилки у плануванні, що призвели до поступової руйнації споруди. Собор зведений у стилі австро-баварського бароко з елементами класицизму. Шатроподібні завершення храмових веж запозичені з гуцульської дерев’яної архітектури.
Івано-Франківська ратуша (Івано-Франківський краєзнавчий музей)
Івано-Франківськ
Сучасна Івано-Франківська ратуша стала четвертою за рахунком ратушею міста та першою, яка виконувала радше символічну функцію, адже органи місцевої влади так і не зайняли її приміщення. Зведена в 1928-1935 роках будівля спроектована у стилі конструктивізм та являє собою хрест, з перетину якого здіймається вежа заввишки 49 метрів, що завершується позолоченим куполом у вигляді військового шолому. З 1959 року в ратуші відкрився Івано-Франківський краєзнавчий музей. На будівлі встановлено чотири годинники з електронними курантами, які виконують 12 українських мелодій.
Стометрівка
Івано-Франківськ
Стометрівкою називають пішохідну частину вулиці Незалежності, що тягнеться від Вічевого майдану до перехрестя з вулицями Івана Франка і Андрія Мельника. Ця назва умовна, оскільки справжня довжина Стометрівки складає 450 метрів. Завдяки чудовому архітектурному ансамблю та великій кількості ресторанів і магазинів вулиця перетворилася на улюблене місце відпочинку мешканців міста. Вздовж Стометрівки розташовані ковані скульптури, які почали залишати тут майстри після щорічного фестивалю ковальського мистецтва.
Дністровський каньйон
Івано-Франківський і Коломийський райони
Один з найдовших каньйонів Європи розташований на межі відразу чотирьох областей України: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької і Хмельницької. Каньйон простягнувся на 250 кілометрів, утворюючи декілька десятків меандрів – мальовничих вигинів русла Дністра. Унікальними є дністровські травертинові скелі з природними та рукотворними печерами. Здавна деякі з них були пристосовані під печерні храми і монастирі. На схилах каньйону виходять потужні джерела чистої води, що живлять струмки, які каскадами водоспадів збігають вниз до Дністра.
Женецький Гук
Надвірнянський район
На річці Женець, між масивами хребтів Явірника і Хом’яка-Синяка, знаходиться наймолодший природній водоспад Карпат. Женецький Гук утворився трохи більше півстоліття тому в результаті гірської повені. Місцеві жителі назвали потік Гук через сильний гуркіт води, яка падає з висоти 15 метрів. Взимку водоспад частково замерзає, а скелі вкриваються філігранним льодом, під яким все ще тече вода. На сонці лід виблискує, наче справжній кришталь.
Манявский скит
Манява
В мальовничому карпатському міжгір’ї розташувався чоловічий православний монастир, який заслужив у народі назву українського Афону. Заснований на початку XVII століття скит став не тільки осередком духовності, а й важливим культурним та мистецьким центром. В 1785 році монастир був закритий австрійським урядом. Повторне відкриття обителі відбулося вже за часів незалежної України. Архітектурний ансамбль Манявського скиту складається з кам’яних і дерев’яних споруд, обгороджених високою кам’яною стіною з вежами та бійницями.
Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського
Коломия
Чи знаєте ви про те, що гуцули робили іграшки з овечого сиру? Ці та інші унікальні експонати, які презентують всі види традиційного мистецтва гуцулів і покутян, можна побачити в Коломиї, в найстарішому на теренах Західної України музеї народного мистецтва. Заклад розташований в колишньому Українському народному домі, фундатором якого став греко-католицький священник Йосафат Кобринський. Одним із пунктів статуту відкритого в 1902 році Народного дому було створення музею. Цей задум в 1926 році реалізував племінник отця Йосафата Володимир Кобринський.
Віадук у Ворохті
Ворохта
Залізничний кам’яний арковий міст через річку Прут, зведений у 1895 році в рамках грандіозного проекту австрійського уряду – будівництва Транскарпатської магістралі, яка мала з’єднати розташований на узбережжі Адріатичного моря Трієст з Одесою. Хоча реалізувати проект до кінця не вдалося, однак багаті деревиною, залізом та сіллю карпатські регіони знайшли вихід до європейського споживача. Щоб зберегти архітектурну пам’ятку, у 2000 році поряд було зведено сучасний залізничний міст, а історичний віадук перетворився на пішохідний.
Кафедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці (Вірменська церква)
Івано-Франківськ
Сучасний православний Собор Покрови Пресвятої Богородиці був закладений власником міста Юзефом Потоцьким, як вірменський костел. Зведений в 1743-1763 роках храм став яскравим взірцем стилю бароко. З метою прискорення будівництва Потоцький видав універсал, згідно з яким єврейська громада Станіслава мала щороку сплачувати 1000 злотих на побудову костелу. Відтак євреї змушені були фінансувати зведення головної святині своїх запеклих конкурентів у торгових справах. Початковий вигляд храму істотно змінився після реставрації 1869 року.
Коломийська ратуша
Коломия
Коломийська ратуша виділяється не лише вишуканим неоренесансним силуетом, а й незвичним розташуванням. На території України більше немає жодної ратуші, яка б стояла не на головній площі міста, а на її розі. Північний фасад зведеної в 1877 році будівлі виходить на початок проспекту Грушевського, а східний – на вулицю Вайгеля. Незвичним для такого типу споруд є і наріжне розташування ратушної вежі, що підноситься над містом на висоту 33 метри.
Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван (Білий Слон)
Верховинський район
Колишня Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван – найвище розташована споруда в Україні, в якій постійно жили та працювали люди. Обсерваторія зведена в 1936-1938 роках на висоті 2028 метрів над рівнем моря. При будівництві використовувалися місцеві матеріали, які на гору підвозили кіньми чи несли в руках і на спині. Свою назву споруда отримала через те, що взимку обсерваторію так замітає снігом, що вона дійсно схожа на велику білу тварину. В наш час тут розташувалося Явірницьке пошуково-рятувальне відділення ДСНС України.
Галицький замок
Галич
На правому березі Дністра, на вершині Галич гори, біліють руїни колись могутнього Галицького замку, залога якого налічувала понад тисячу осіб. Сучасний замок був побудований в ХVІІ столітті на місці давнішого дерев’яного укріплення. Фортеця мала форму трикутника та складалася з двох частин, розміщених на верхній і нижній терасах гори. Сьогодні тут можна побачити відреставровану вежу та частину оборонної стіни. У проєкті реставрації передбачено відновити й інші залишки замкових мурів.
Церква Святого Пантелеймона
Шевченкове
Найстаріший збережений храм Галичини та єдиний вцілілий представник галицької школи архітектури княжого періоду. В побудованій наприкінці XII століття церкві переплелися давньоруські і романські риси. В 1595 році колишній православний храм передали католицькому ордену францисканців, які перебудували його на барокову базиліку та розбудували навколо монастирський комплекс. Під час реставрації 1916-1938 років святині повернули її первісний вигляд, а також виявили численні середньовічні написи. В наш час храм належить Українській греко-католицькій церкві.
Садиба Реїв
Приозерне
Покинута садиба, яка належала графському роду Реїв. Аристократичний маєток в Приозерному був заснований в другій половині XVIII століття. В 1880 році старий палац розібрали і одночасно почали зводити новий. Розкішну будівлю в еклектичному стилі завершили всього за два роки. В радянські часи палац був розграбований та перетворений на колгоспний свинарник. Оточена ландшафтним парком Садиба Реїв навіть в занедбаному стані вражає яскравою архітектурою, а атмосфера тут дещо містична.