15 найцікавіших пам’яток Волинської області
Замок Любарта (Луцький замок)
Луцьк
Замок Любарта – найстаріша споруда старовинного Луцька. Його заснував в XIV столітті князь Любарт Гедимінович на місці дерев’яного укріплення. Тут знаходилась резиденція останнього самостійного правителя Галицько-Волинської держави та резиденції правителів Волині у складі Великого Князівства Литовського і Речі Посполитої. Оборонний комплекс складався з Верхнього і Окольного замку. До наших днів зберігся тільки Верхній замок, який, після численних перебудов, отримав свій сучасний вигляд на початку XIX століття. В наш час на його території розташувалися декілька музеїв.
Світязь
Ковельський район
Найглибше озеро України, яке, разом із трьома десятками менших сусідніх озер, утворює Шацький національний природний парк. Ця поліська водойма площею 27 квадратних кілометрів має максимальну глибину 58 метрів, тобто є глибшою за Азовське море. Поєднання чистої, насиченої мінералами води, мілководної прибережної зони, яка швидко прогрівається влітку, піщаних пляжів, наповнених ароматом хвойних лісів, та розвиненої туристичної інфраструктури, перетворює Світязь на ідеальне місце для сімейного відпочинку. На озері є невеликий, вкритий лісом острів площею 7 гектарів.
Собор святих Петра і Павла
Луцьк
Головний католицький собор Волині був побудований на початку XVII століття чернечим орденом єзуїтів. Монументальний храм спроектували таким чином, щоб він замінив собою ділянку стіни Окольного замку Луцька, а головний фасад будівлі опинився біля замкових воріт. В архітектурному плані собор поєднує початкове ренесансне планування з елементами класицизму, які з’явились в результаті масштабної реконструкції 1720-х років. Під храмом розташовані великі багатоярусні підземелля, побувати в яких можна записавшись на екскурсію.
Свято-Успенський кафедральний собор
Володимир
Головний храм Волинського князівства, який також виконував функцію усипальниці волинських правителів, бояр і єпископів. Православний собор зведений в 1156-1160 роках у візантійському стилі. Храм неодноразово пошкоджувався та перебудовувався, допоки не прийшов у запустіння наприкінці XVIII століття. Нове життя напівзруйнована святиня отримала завдяки реставрації 1896-1900 років. Хоча сучасні історики вважають проект реставрації не дуже вдалим, проте загальний вигляд оригінальної середньовічної споруди в цілому вдалося відновити.
Олицький замок
Олика
Перший на території України замок бастіонного типу, що впродовж століть належав родині князів Радзивілів. Закладене в 1564-році укріплення неодноразово перебудовувалося і свого сучасного вигляду набуло в середині XVIII століття. Замковий палац зведено у бароковому стилі з елементами ренесансу. Після Другої світової війни тут розмістилася Волинська обласна психіатрична лікарня, а з 2021 року Олицький замок перебуває у підпорядкуванні Волинського краєзнавчого музею.
Свято-Троїцький собор
Луцьк
Сучасний кафедральний собор Волинської єпархії ПЦУ з’явився в XVIII столітті, як католицький костел при монастирі ордену бернардинів. Після того, як у 1853 році бернардини були змушені залишили місто, храм передали православній громаді Луцька. Тоді ж бароковий костел перебудували, додавши йому вежу і центральну баню. Свято-Троїцький собор має так званий нижній храм, який розташований у крипті та періодично використовується для богослужіння.
Велика синагога
Луцьк
Оборонна синагога, побудована на початку XVII століття за особистим розпорядженням короля Речі Посполитої Сигізмунда ІІІ. Правитель поставив вимогу поруч з будівлею звести вежу з бійницями і арсеналом, прилаштувати на ній гармату та обороняти євреям Луцьк разом з усіма мешканцями, якщо на те постане військова потреба. При синагозі також діяла єшива – вищий юдейський релігійний навчальний заклад. В 2021 році ренесансний архітектурний комплекс передали Юдейській релігійній громаді Хабад-Любавич.
Лютеранська кірха
Луцьк
Про німецьку колонізацію волинських земель нагадує будівля колишньої Лютеранської кірхи у Луцьку. Уряд Російської імперії намагався підвищити рівень сільського господарства та промисловості краю, для чого запрошував на роботу жителів європейських країн. Саме німецькі колоністи за власні кошти в 1906-1907 роках побудувала храм у неоготичному стилі. Після проголошення незалежності України спотворена в радянські часи святиня була віддана євангельським християнам-баптистам, які відреставрували споруду.
Святогірський Успенський Зимненський ставропігійний монастир
Зимне
Один з найдавніших православних монастирів України, закладений ще в XI столітті хрестителем Русі Володимиром Великим. В XV столітті князь Федір Чорторийський збудував на місці дерев’яної обителі мурований монастир-фортецю. В центрі північної монастирської стіни розташована Успенська церква, яка була накрита двосхилим шпичастим дахом з двома готичними фронтонами. Сучасний вигляд храму є результатом перебудов 1890-х та 1990-х років, зроблений на московський лад.
Будинок Голованя
Луцьк
Найяскравіший житловий будинок Луцька, також відомий за неофіційною назвою «Луцький будинок з химерами». Проект оригінальної споруди розробив архітектор Ростислав Метельницький, а втілив його в життя в 1980-2022 роках сам власник – скульптор Микола Головань. Стіни, дах і подвір’я будинку прикрашають численні кам’яні та бетонні скульптури, виготовлені в різних стилях, що створює враження повної еклектики. Після смерті Миколи Голованя його дружина повідомила про плани відкрити в будинку музей.
Шацький національний природний парк
Ковельський район
Національний природний парк, створений для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер. Це дивовижний куточок Полісся, де поєдналися дрімучі соснові ліси, чисті озера, торф’яні болота та зелені луки. На території заповідника проживають 33 види тварин, занесених до Червоної книги України. А ще це ідеальне місце для спостереження за птахами. У часи міграцій на Шацьких озерах відпочивають близько 80 тисяч птахів.
Колегіальний костел Святої Трійці
Олика
Шедевр барокової архітектури, побудований в 1635-1640 роках італійськими архітекторами Бенедетто Моллі і Джованні Маліверною. За взірець при проектуванні Костелу Святої Трійці була взята відома римська Церква святого імені Ісуса, в якій похований засновник Ордену єзуїтів Ігнатій Лойола. При костелі діяла філія Замойської академії та духовна семінарія. В 1990-х роках храм повернули римо-католицькій церкві, а з 2013 року тут розпочалися реставраційні роботи, які стали найбільшим проектом відновлювальних робіт, що здійснюється за польський кошт за кордоном.
Собор Різдва Христового
Володимир
Сучасний православний Собор Різдва Христового побудований в 1755-1770 роках, як римо-католицький єзуїтський Костел Розіслання Апостолів. Проте вже в 1773 році папа Климент XIV скасував Орден єзуїтів, після чого храм з заснованим при ньому монастирем передали спочатку греко-католицькому Ордену василіян, а пізніше православній церкві. Барокова будівля виділяється оригінальним увігнутим фасадом фланкований двома триярусними восьмигранними вежами.
Музей Лесі Українки
Колодяжне
Літературно-меморіальний музей Лесі Українки, заснований в садибі, де видатна письменниця, перекладачка, культурна та громадська діячка прожила дитячі і юнацькі роки. Окрім двох історичних будинків, які належали родині Косачів, на території садиби розташоване спеціально побудоване музейне приміщення. Поряд з будівлями розкинувся невеликий лісопарк, посаджений на честь 100-річчя від дня народження письменниці. Частина місцевої експозиції присвячена творчості Олени Пчілки – матері Лесі Українки.
Музей дзвонів
Луцьк
В 1980-х роках група працівників луцького історико-культурного заповідника Старе місто розпочала кропітку роботу зі збору вцілілих дзвонів з закритих радянською владою храмів. Так з’явився єдиний в Україні музей дзвонів, експозиція якого розмістилася на двох верхніх ярусах Владичої вежі Луцького замку. Сьогодні в колекції, яка налічує близько сотні експонатів, окрім старовинних церковних, можна побачити шкільні, залізничні, поштові та інші дзвони.