15 найцікавіших пам’яток Рівненської області
Тунель кохання
Рівненський район
Найромантичніший куточок України, який став місцем паломництва закоханих з усього світу. Чотирьохкілометровий лісовий тунель утворений густим гіллям дерев і кущів, що ростуть вздовж промислової залізничної колії. Під час руху локомотив збиває гілки на своєму шляху, підтримуючи майже ідеальну аркову форму «живого коридору». Тунель кохання прекрасний в будь-яку пору року. Тут влаштовують побачення та весільні фотосесії, загадують бажання і саджають квіти на щастя, знімають рекламні ролики та ігрове кіно.
Тараканівський форт
Тараканів
Тараканівський форт – унікальна пам’ятка оборонної архітектури кінця XIX століття. Витонченістю своїх ліній споруда нагадує зразки британської колоніальної архітектури – та ж плавність обрисів, велика кількість аркад і декору. Форт має форму ромба зі сторонами до 240 метрів. Комплекс складається з зовнішніх стін, підземних ходів і основної будівлі. Ззовні він оточений глибоким ровом з земляними валами. Периметр укріплення складений із 105 так званих безпечних казематів. Щоб до них потрапити, потрібно було подолати подвійну лінію оборонних рубежів.
Дубенський замок
Дубно
Дубенський замок – це родовий маєток князів Острозьких, зведений в кінці XV століття Костянтином Острозьким на місці дерев’яного укріплення. На початку XVII століття оборонний комплекс був перебудований у стилі пізнього ренесансу. Тоді ж було добудовано два бастіони зі сторожовими вежами. На території замку розташовані два палаци: Острозьких і Любомирських. Під укріпленням прокладені широкі кам’яні підземні ходи-тайники, куди під час ворожих нападів ховалися місцеві жителі. В приміщеннях і підземеллях замку облаштовані музейні експозиції.
Острозький замок
Острог
На вершині 20-метрового пагорба розташований Острозький замок – родове гніздо князів Острозьких. Ядро укріплення – донжон – був зведений в ХІV столітті і є найдавнішою кам’яною спорудою Рівненщини. Оборонний комплекс складається з Вежі Мурованої, Круглої вежі, Богоявленського собору, надбрамної дзвіниці та фрагментів стін. Архітектурний ансамбль замку завершив формуватися в XVI столітті, тільки надбрамна дзвіниця була побудована пізніше – в 1905 році. З 1913 року в приміщеннях Вежі Мурованої розміщений Острозький краєзнавчий музей.
Рівненський зоопарк
Рівне
Найбільший та найвідвідуваніший зоопарк Західної України, який став новою домівкою для багатьох тварин, евакуйованих з південних і східних регіонів країни. Сьогодні на території площею 13 гектарів проживає понад 500 представників світової фауни, які належать до 179 видів. В Рівненському зоопарку демонструються 24 види тварин, занесених до міжнародної та національної Червоної книги, а також єдиний на території України полярний вовк.
Національний університет «Острозька академія»
Острог
Сучасний Національний університет «Острозька академія» – це наступник першого східнослов’янського вищого навчального закладу – Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Заснував навчальний заклад в 1576 році князь Костянтин Василь Острозький, який будучи одним з найбагатших магнатів Речі Посполитої, намагався протидіяти культурній та релігійній експансії Польщі на українських землях. Академія відродилася в 1994 році в історичних приміщеннях колишнього Капуцинського монастиря і Жіночого училища імені графа Дмитра Блудова.
Межиріцький монастир
Межиріч
Своїм зовнішнім виглядом православний Межиріцький монастир більше нагадує середньовічний замок, ніж тиху духовну обитель. Монастирський двір оточений оборонними мурами з чотирма наріжними баштами і надбрамною дзвіницею, за якими ховаються Троїцька церква та келії обабіч неї. Закладений в XVI столітті архітектурний комплекс також виділяється цікавим сплавом давньоруської традиції зодчества з пізньоготичними і ренесансними елементами, характерними для західноєвропейських країн.
Корецький Свято-Троїцький жіночий монастир
Корець
Корецький Свято-Троїцький жіночий монастир побудований на місці знищеної ордами хана Батия обителі, яка вважається найдавнішим жіночим монастирем Київської Русі. Сучасна святиня веде свою історію з початку XVII століття, коли княжна Софія Корецька заснувала освячений на честь Святої Трійці монастир і сама стала його першою ігуменею. Бароковий архітектурний комплекс був помітно перебудований в XIX столітті та отримав риси російсько-візантійського стилю.
Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви»
Пляшева
Меморіал козацької слави, створений на місці Берестецької битви 1651 року, яка стала наймасштабнішою битвою часів Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Центральною спорудою заповідника є Свято-Георгіївська церква, побудована в 1910-1914 роках у стилі українського бароко. Унікальність храму полягає в тому, що в ньому є три престоли, розташовані один над одним, а фасад споруди виконує функцію літньої церкви під відкритим небом. На території заповідника також розташований музей, дерев’яний храм XVII століття та козацький цвинтар.
Костел Святого Антонія (Зал камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії)
Рівне
Костел Святого Антонія побудований в 1858-1899 роках на місці трьох попередніх римо-католицьких святинь Рівного. Навіть втративши свої стрімкі шпилі, які були демонтовані в радянські часи, храм залишається яскравим зразком неоготичної архітектури, який анітрохи не розгубив свій історичний європейський шарм. Від повного знесення костел врятувала чудова акустика. З 1987 року відреставрована будівля перетворилася на Зал камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії.
Музей бурштину (Особняк Вігдоровича)
Рівне
Єдиний в Україні музей бурштину, де можна побачити як необроблені шматки цього напівдорогоцінного каменю так і виготовлені з нього ювелірні вироби. Особливий інтерес у відвідувачів викликають камені, в яких закристалізувалися доісторичні комахи. Також варта уваги і сама будівля музею, що розмістився в колишньому особняку комерсанта Перли Вігдоровича. Зведений в 1903 році у стилі сецесії, особняк виділяється оригінальним силуетом фасаду, оздобленим розкішною ліпниною з типово сецесійними рослинними орнаментами.
Корецький замок
Корець
Величні руїни замку, закладеного в XIV столітті князем Федором Острозьким на пагорбі над річкою Корчик. Впродовж наступних століть дерев’яне укріплення було перебудоване в бароковий палац-фортецю – резиденцію власників Корця, надійно захищену кам’яно-цегляними мурами і глибокими ровами. До наших днів від замку збереглася триярусна надбрамна вежа, до якої примикають залишки палацових будівель, та перекинутий через рів арковий міст.
Базальтові стовпи
Рівненський район
Унікальна для України геологічна пам’ятка, якою природа довела свою неперевершеність майстра-архітектора. Базальтові стовпи – це магматична порода, розбита тріщинами на характерні для базальту стовпчасті структури. У поперечному розрізі вони мають форму багатогранників, товщина яких коливається від 60 до 120 сантиметрів. Щільні ряди базальтових колон, вишикуваних стрункими рядами, вражають монументальністю і геометричною досконалістю.
Свято-Воскресенський кафедральний собор
Рівне
Свято-Воскресенський кафедральний собор міста Рівного виділяється серед інших православних храмів Волині тим, що виконує функцію головного собору відразу двох єпархій: автокефальної Православної церкви України та Української православної церкви Московського патріархату, яка займає підземну частину будівлі. Щедро оздоблений храм побудований в 1890-1895 роках у російсько-візантійському стилі. Всі ікони, встановлені на триярусному позолоченому іконостасі, були скопійовані з ікон видатних художників.
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Рівне
Рівненський обласний краєзнавчий музей розташований в приміщенні колишньої чоловічої гімназії, побудованій в 1836-1839 роках у стилі провінційного класицизму. Історія навчального закладу пов’язана з іменами таких видатних українських діячів, як Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Михайло Драгоманов, а також майбутнього нобелівського лауреата Саймона Кузнеця. В роки німецької окупації тут розміщувалися головні адміністративні органи Рейхскомісаріату Україна.