15 найцікавіших пам’яток Черкаської області
Національний дендрологічний парк Софіївка

Умань
Один з найкращих зразків європейського садово-паркового мистецтва XVIII–XIX століть. Своє ім’я Софіївка отримала на честь дружини засновника дендропарку графа Станіслава Потоцького. В основі парку – тематика давньогрецької міфології, яку любила Софія: Левкадська і Тарпейська скелі, грот Венери, павільйон Флори, античні статуї, альтанки. На території площею 180 гектарів росте понад 3300 видів місцевих та екзотичних рослин. Екскурсійний сезон в Софіївці триває з 15 квітня по 15 листопада. В цей час відвідувачів дендропарку чекають безліч додаткових розваг: катання на конях, човнах, електрокарах, фото у старовинних костюмах, розпис молодят.
Шевченківський національний заповідник

Канів
Новітня історія Чернечої гори в Каневі розпочалася 22 травня 1861 року, коли тут поховали Тараса Шевченка, виконуючи заповіт Кобзаря. Жителі міста відразу ж перейменували гору на Тарасову, а в 1884 році народним коштом побудували перший музей видатного письменника, художника і громадського діяча – Тарасову світлицю. Сьогодні Шевченківський національний заповідник – це великий історико-культурний комплекс площею 45 гектарів, центральною частиною якого став білосніжний павільйон, присвячений життю та творчості митця.
Резиденція Богдана Хмельницького

Чигирин
Архітектурно-меморіальний комплекс, побудований на місці, де в середині XVII століття знаходилась реальна резиденція видатного полководця Богдана Хмельницького. Це укріплення використовували і наступні гетьмани, поки резиденція не була знищена турками в 1678 році. Музейний комплекс не є точною копією гетьманського двору, а створений за подобою збережених споруд козацької доби. Внутрішні приміщення перебувають в процесі наповнення експонатами, але вже відкриті для відвідування.
Іллінська церква

Суботів
Навіть тим, хто бачить Іллінську церкву вперше, її зовнішній вигляд може здатися дуже знайомим. Вся справа в тому, що вона зображена на п’ятигривневій купюрі. Православний храм в стилі українського бароко побудований в 1650-х роках Богданом Хмельницьким, як родова усипальниця. Сьогодні тут можна побачити лише символічний надгробок, але самих останків гетьмана вже немає. Окрім релігійного призначення, церква слугувала також і як оборонна споруда. Її стіни – до 2 метрів завтовшки. В 1869 році поруч з храмом зведена дзвіниця.
Державний історико-культурний заповідник Трипільська культура

Легедзине
Заповідник створений на базі 11 трипільських поселень Черкащини загальною площею понад дві тисячі гектарів. При заповіднику діє музей, в якому зібрані знайдені археологами предмети побуту та мистецтва доісторичної культури. Поруч з музеєм розташований комплекс з відтворених у натуральний розмір трипільських будівель, де відвідувачі можуть провести ніч. В літній сезон тут організовуються екскурсії на місця проведення археологічних розкопок.
Буцький каньйон

Уманський район
Мальовничий каньйон річки Гірський Тікич, який своїм виглядом нагадує скандинавський фіорд. Природну пам’ятку протяжністю близько двох з половиною кілометрів утворюють стрімкі гранітні скелі заввишки до 30 метрів. Місцеві скелі часто мають неповторні форми, в яких можна розгледіти різні образи тварин, людей чи сліди творінь стародавніх архітекторів. Буцький каньйон – це популярна рекреаційна зона, добре пристосована для занять скелелазінням, а також сезонних сплавів на байдарках.
Черкаський зоопарк Roshen

Черкаси
Незважаючи на відносно невелику площу в 4,3 гектара, Черкаський зоопарк заслужено вважається одним з найсучасніших зоопарків України. З 2016 року, завдяки співпраці з корпорацією Roshen, розпочалася масштабна реконструкція експозицій та інфраструктури закладу. Гордістю зоопарку стала експозиція «Земля ведмедів і вовків», яка відповідає найвищим світовим стандартам. На відміну від класичного експонування, тут можна спостерігати за тваринами відразу з декількох рівнів.
Будинок Щербини

Черкаси
Яскрава будівля у стилі арт-нуво, зведена в 1892 році інженером Афанасієм Щербиною, як власний особняк. Будинок виділяється витонченістю і легкістю архітектурних форм та багатством ажурного декору. В минулому навколо особняка було облаштовано зимовий сад з фонтаном, який, на жаль, не зберігся до наших днів. Будинок неодноразово змінював своє призначення. Тут розміщувалися земська управа, органи радянської влади, німецька окупаційна жандармерія, палац піонерів, а з 1970 року діє міський Палац одружень.
Леськовський палац (Садиба Даховських)

Леськове
Власнику села Леськове не давала спокою слава Софіївського парку, тому, щоб утерти ніс Потоцьким, Казимир Даховський вирішив закласти власний парк з ставком і палацом. Палац був побудований в 1850-х роках в неоготичному стилі. Будівля стилізована під англійський замок епохи Тюдорів. В наш час комплекс знаходиться у власності Міністерства Оборони України. Планується створення на його базі музею історії українського війська.
Садиба Лопухіних

Корсунь-Шевченківський
Палацово-парковий комплекс, що розкинувся на гранітних островах річки Рось. Центральне місце в архітектурному ансамблі Садиби Лопухіних займає зведений в 1787-1789 роках неоготичний палац, який після перебудови середини XIX століття набув рис російського романтизму. Також великий інтерес викликає в’їзна брама комплексу, побудована в стилі середньовічного замку. Після Другої світової війни на території садиби розмістилися історичний музей і художня галерея.
Храм Білого Лотоса

Черкаси
Хоча Храм Білого Лотоса вважається найбільшим буддійським храмом Європи, він не є традиційною буддійською святинею, оскільки засновник місцевої релігійної громади Володимир Скубаєв стверджував, що готував своїх учнів до «боротьби за духовність», а не до досягнення просвітлення. Храм побудований в 1988-1990 роках після шестирічного паломництва Скубаєва до Лаосу. Його зведення відбувалося виключно фізичною працею членів громади Білого Лотоса без застосування техніки. При храмі функціонує школа бойових мистецтв.
Готель Слов’янський

Черкаси
Будівля колишнього розкішного готелю Слов’янський, до недавнього часу більш відома за своєю неофіційною назвою Блакитний палац. Зведений в кінці XIX століття готель став одним з перших творінь видатного архітектора Владислава Городецького, пізніше прозваного за свій яскравий новаторський стиль «київським Гауді». Еклектична споруда поєднала елементи модерну з запозиченнями з середньовічної готичної і близькосхідної архітектури. Протягом 2022-2024 років відбулася реконструкція Блакитного палацу, яка повернула фасаду будівлі історичний пісочний колір.
Палац графа Шувалова

Тальне
В кінці XVIII століття на околиці містечка Тальне виник великий англійський парк з розташованим в його центрі мисливським будинком. В 1893-1903 роках граф Петро Шувалов перебудував цей будинок в справжній палац, що складається з двох частин: житлової та господарської. Житлова частина палацу стилізована під замок в стилі французького ренесансу, а господарська побудована в стилі англійських котеджів. В наш час будівля не використовується.
Черкаський обласний краєзнавчий музей

Черкаси
Черкаський обласний краєзнавчий музей був заснований в 1918 році за ініціативою місцевого осередку товариства Просвіта і вчительської громадськості міста, як історико-педагогічний музей імені Т. Г. Шевченка. Основою колекції новоствореного закладу стали полкові реліквії колишньої російської армії та художні твори і коштовні речі, реквізовані з навколишніх панських маєтків. В 1985 році музей отримав нову будівлю, що за задумом авторів має асоціюватися з козацькою скринькою-скарбницею, яка є сховищем матеріальних та духовних цінностей українського народу.
Могила рабина Нахмана з Брацлава

Умань
Місце поховання засновника брацлавського хасидизму рабина Нахмана з Брацлава, відоме серед прихильників цього містичного відгалуження юдаїзму, як Святий Сіон. В 1810 році Нахман, відчуваючи близьку смерть, вирішив поселитися в Умані та залишити своїм учням книгу Тікун Хаклалі, в якій були дані чіткі інструкції щодо процедури відвідування могили їх духовного наставника. Могила рабина перетворилася на місце масового паломництва хасидів з всього світу. Переважна більшість паломників прибуває в Умань на Рош га-Шана – свято юдейського нового року.