15 найцікавіших пам’яток Вінницької області
Фонтан Roshen

Вінниця
Найбільший плавучий фонтан Європи, який відразу після свого відкриття в 2011 році перетворився на головну туристичну принаду Вінниці. Розміщена в руслі річки Південного Бугу конструкція побудована за всіма стандартами суднобудування та зареєстрована у судновому реєстрі. Вдень фонтан, струмені якого здіймаються на висоту до 63 метрів, створює ефект гармонії і спокою, а ввечері тут розпочинається грандіозне лазерне 3D-шоу: просто неба на гігантському водному екрані демонструються ексклюзивні програми зі світловими ефектами та музичним супроводом. В холодну пору року фонтан занурюється для зимування.
Палац Потоцьких

Тульчин
Величний палацовий комплекс, який називали Подільським Версалем. Побудований в 1782-1785 роках в стилі класицизму він відразу ж став центральною резиденцією графів Потоцьких та одним з головних культурних центрів Східної Європи. Маєток мав власну картинну галерею, бібліотеку на 17 тисяч томів, друкарню і театр, трупа якого налічувала до 200 акторів. Кількома підземними тунелями будівля з’єднувалася з іншими об’єктами міста. З 1984 року тут розташувалося Тульчинське училище культури, а з 2017 року проводиться міжнародний фестиваль OperaFest.
Національний музей-садиба М. І. Пирогова

Вінниця
Садиба, в якій упродовж останніх двадцяти років жив і працював видатний хірург, науковець та педагог, засновник воєнно-польової хірургії Микола Іванович Пирогов. Крім будинку вченого, де розміщена експозиція про його життя та діяльність, до складу музейного комплексу також входить аптека-музей з інтер’єрами приймальні та операційної, церква-некрополь, де міститься саркофаг з набальзамованим тілом Пирогова, а також меморіальний парк площею 16 гектарів.
Спасо-Преображенський собор

Вінниця
Колишній римо-католицький костел, зведений серед комплексу ренесансних фортифікаційних споруд, які складалися з монастирів єзуїтів, домініканців і капуцинів. Розкішний бароковий храм побудував в 1758-1759 роках український архітектор італійського походження Паоло Фонтана. На початку XIX століття костел передали православному духовенству, яке перетворило його на головний собор Вінниці. На базі храму діють бібліотека та театральна студія.
Водонапірна вежа

Вінниця
У 1912 році в центрі Вінниці була зведена водонапірна вежа, що поєднувала функції пожежної каланчі. Семиярусна 41-метрова будівля спроектована в стилі цегляного історизму, для якого характерна заміна ліпних прикрас декором з непотинькованої цегли. Перший поверх вежі рустований для створення ефекту постаменту, а замикає споруду купол з надбудовою-башточкою. Міць цегляних стін та вузькі «вікна-бійниці» надають вежі середньовічного вигляду. В наш час тут розміщується експозиція Музею воїнів-афганців.
Вервольф

Стрижавка
Вовкулака – так перекладається назва ставки Адольфа Гітлера Вервольф, в якій Фюрер Німеччини перебував впродовж 156 днів. Вервольф фактично стала зменшеною копією головної ставки Гітлера Вольфсшанце у Східній Пруссії. Комплекс складався з 13 секторів, які утворювали дві зони: центральну та загальну. Центральна зона була огороджена глибоким ровом і металевою сіткою із декількома рядами колючого дроту. Наземні, переважно дерев’яні, об’єкти ставки доповнювали три масивних залізобетонних підземних бомбосховища. В 2011 році на руїнах Вервольфа відкрито Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв нацизму.
Немирівський палац

Немирів
Палац княгині Марії Щербатової, ідея для побудови якого виникла під час візиту до Великої Британії, де княгині сподобалася одна з англійських заміських резиденцій. Будівля в стилі неокласицизму споруджена в 1894-1917 роках на місці старого палацу Потоцьких, спадкоємицею якого стала Щербатова. Тоді ж був перепланований парк, закладений ще в кінці XVIII століття. У 1921 році на території колишнього маєтку відкритий один з перших радянських санаторіїв, який діє і зараз.
Палац Грохольських-Можайських

Вороновиця
Палац в стилі раннього класицизму, побудований в 1770-1777 роках державним діячем і меценатом Франциском Грохольським. Тоді ж був закладений парк. В 1869–1876 роках тут жив піонер авіації Олександр Можайський. Після кількох років спостережень за птахами, підрахунків та випробувань, винахідник створив повітряного змія такого розміру, що на ньому можна було літати на буксирі за возом, запряженим трійкою коней. З 1971 року в палаці розмістився Вороновицький музей історії авіації та космонавтики України.
Староприлуцький палац

Стара Прилука
Сучасний Староприлуцький палац з’явився в 1906 році в результаті масштабної перебудови одноповерхового палацу XVIII століття, здійсненої його новим власником Сергієм Мерінгом. За легендою, майбутній міністр торгівлі й промисловості Української Держави виграв будівлю та навколишній парк у карти. Джерелом натхнення для створення необарокової резиденції Мерінга став київський Маріїнський палац. З 1958 року тут розміщується школа-інтернат для дітей з неблагополучних сімей.
Палац Грохольських

Вінниця
Маєток графів Грохольських був закладений в середині XVIII століття як невеликий замок, оточений ровом та валом, але невдовзі фортецю, яка втратила своє оборонне значення, розширили та перебудували в розкішний палацово-парковий комплекс. В залах зведеного в стилі раннього класицизму палацу розміщувалася бібліотека на 10 тисяч томів, а також велика колекція зброї та лицарських обладунків. В наш час на території маєтку розташований Вінницький обласний ендокринологічний центр.
Вінницький обласний краєзнавчий музей

Вінниця
Один з найстаріших краєзнавчих музеїв України, заснований в 1918 році Вінницькою міською думою за сприяння Подільського товариства охорони історичних пам’яток. З 1929 року заклад розташувався на території історичного комплексу «Вінницькі мури». Окрім основної експозиції, музей має 7 відокремлених філій та 14 пересувних виставок, які презентували регіон в інших областях України, а також в Польщі. При музеї діє бібліотека, фонди якої нараховують понад 10 тисяч видань ХVІІІ-ХХІ століть.
Лядовський Усікновенський скельний чоловічий монастир

Лядова
Православний печерний монастир, розташований на терасі 90-метрової скелі, що височіє над Дністром. За переказом середньовічна обитель була заснована в XI столітті Антонієм Печерським, який повертався з Афону і Константинополя до Києва. Святий сам собі вирубав у скелі келію, яка й досі носить його ім’я, а її зовнішній вигляд залишається незмінним протягом останнього тисячоліття. В 1998 році розграбований та частково зруйнований в радянські часи монастир відновила група ченців Почаївської Успенської лаври.
Костел святого Андрія Боболі (Склеп родини Потоцьких)

Печера
Сімейна усипальниця подружжя Костянтина і Яніни Потоцьких, створена як частина палацово-паркового комплексу, знищеного радянською владою. Склеп побудований в 1904 році в неороманському стилі за проектом видатного київського архітектора Владислава Городецького. Споруда складається з підземної частини, де розміщений власне склеп, та надземної каплиці, в якій можна було помолитися за душі померлих. Після проголошення незалежності України колишня усипальниця перетворилася на діючий римо-католицький костел.
Палац Вітославських-Львових

Чернятин
Неоготичний Палац Вітославських-Львових свого часу став архітектурною сенсацією. Побудована в 1830 та розширена в 1841 роках споруда, попри певну еклектичність, вражала сучасників стрункістю і витонченістю ліній. На жаль до наших днів не збереглися зубчаста корона та стрільчасті башточки, які створювали ілюзію більшої висоти палацу. Не пережив більшовицький переворот і розкішний палацовий парк, всі павільйони та альтанки якого були зруйновані. Сьогодні в будівлі розташований Чернятинський коледж Вінницького національного аграрного університету.
Микільська церква

Вінниця
Найдавніший збережений православний храм Вінниці, побудований в 1746 році в стилі дерев’яного українського бароко. Зведена на кам’яному підмурку Микільська церква представляє собою традиційну тризрубну трибанну українську церкву, характерну для подільської архітектурної школи. Цікавою деталлю храму є його бані, побудовані у формі шатра всередині споруди та заокруглені зовні. Церкву оперізує відкрита галерея, яка надає їй витончений пірамідальний силует.