20 найцікавіших пам’яток Харківської області
Свято-Благовіщенський кафедральний собор

Харків
Свято-Благовіщенський собор – справжня перлина Харкова. Вже понад століття він вражає гостей міста своєю пишністю і монументальністю. Православний храм побудований в 1888-1901 роках. Сміливо експериментуючи в візантійському стилі з елементами еклектики, архітектор надає собору напівсферичних обрисів та протиставляє його масивному об’єму легкість псевдоготичної ярусної дзвіниці. Велика кількість деталей і поліхромне рішення фасадів з чергуванням горизонтальних рядів червоної цегли та світлої штукатурки надають будівлі оригінальний вигляд.
Майдан Свободи

Харків
Найбільша площа України та одна з найбільших площ світу, яка, маючи максимальну довжину 750 і ширину 350 метрів, займає територію в майже 12 гектарів. Майдан Свободи виник в 1920-1930-х роках на місці невеликої вимощеної Ветеринарної площі. Проект майдану вийшов незвичної форми у вигляді хімічної реторти. Прагнення надати площі чіткішої конфігурації призвели до її просторового розчленування на прямокутну частину, яка слугує головним міським форумом, та круглу, в центрі якої знаходиться Круглий сквер.
Центральний парк

Харків
Харківський Центральний парк був закладений в 1893 році за зразком Булонського лісу у Франції – з алеями для верхової їзди і катання в екіпажах. Хоча на момент свого офіційного відкриття в 1907 році парк знаходився за межами міста, він швидко перетворився на улюблене місце відпочинку жителів Харкова та збільшив свою площу з початкових 20 до сучасних 67 гектарів. На території парку розташовані десятки атракціонів, декілька сцен, спортивних майданчиків, кінотеатр, дитяча залізниця, підвісна канатна дорога, а також найбільше оглядове колесо України висотою 55 метрів.
Шарівський палац

Шарівка
Вражаючий своєю красою білосніжний палац в неоготичному стилі. Маєток був заснований в 1836 році поміщиком Ольховським і постійно розбудовувався, поки не досяг свого найбільшого розквіту в кінці XIX – на початку XX століття, перебуваючи вже у власності цукрового магната Леопольда Кеніга. Палац побудований на найвищому пагорбі, від нього тераси ведуть у парк, родзинкою якого є липова алея, де гілки дерев ростуть вертикально вверх. Споруда дуже гармонійно вписується в місцевий ландшафт. На базі Шарівського палацу планується створення Міжнародного центру культури та мистецтв.
Свято-Успенський собор

Харків
Найвищий православний храм України, дзвіниця якого підноситься на висоту 89 метрів. Будівництво собору відбувалося в два етапи: з 1771 по 1777 роки в стилі українського бароко звели основну частину споруди, а з 1821 по 1844 роки до неї прибудували дзвіницю вже в стилі російського класицизму. Головний іконостас храму був виконаний за ескізом Бартоломео Растреллі. В 1924 році на соборі встановили антену першої української радіостанції.
Держпром

Харків
Один з найперших радянських хмарочосів, побудований в 1925-1928 роках, як центральна споруда монументального архітектурного ансамблю найбільшої площі України – сучасного Майдану Свободи. Будинок державної промисловості спроектований в передовому на той час стилі конструктивізму. Висота тринадцятиповерхової будівлі складає 63 метри, а разом з встановленою на її даху телевежею – 108 метрів. Через арки між трьома великими корпусами Держпрому проходять вулиці Юри Зойфера і Ромена Роллана.
Майдан Конституції

Харків
Центральний майдан Харкова, який виник одночасно з заснуванням міста в середині XVII століття. В минулому площа мала назву Ярмаркової, адже тут щорічно понад два століття проводився один з найбільших на території Російської імперії Успенський ярмарок. Сучасний архітектурний ансамбль Майдану Конституції сформувався переважно в кінці XIX – на початку XX століття. В центрі площі встановлений монумент незалежності «Україна, що летить».
Покровський чоловічий монастир

Харків
В кінці XVII століття харківські козаки спорудили мурований православний храм та назвали його на честь своєї небесної покровительки. Ця елегантна, струнка споруда в стилі українського бароко здалека нагадує три свічки, що стоять в ряд. Після збільшення території міської фортеці, Покровський собор опинився в центрі укріплення і став головним храмом заснованого в 1726 році монастиря. Протягом XVIII-XIX століть при монастирі діяв Харківський колегіум – один з головних освітніх та наукових центрів на території України.
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Харків
Харківський історичний музей завдячує своєму виникненню Музею Слобідської України імені Григорія Сковороди, що з’явився в 1920 році після реорганізації декількох невеликих міських експозицій. Очолив новостворений заклад етнограф, літературознавець і громадський діяч Микола Сумцов, який створив в Харкові потужний науковий центр з вивчення національної культури та побуту українців. З 2003 року музей переїхав в модернізовану історичну будівлю колишнього ломбарду.
Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Харків
Харківський театр опери та балету заснований в 1925 році в столичному на той час місті, як головна опера Радянської України. В 1970-1990 роках для театру була зведена нова будівля в стилі постмодернізму. Архітектура споруди побудована на контрасті великої нависаючої «плити» двох верхніх поверхів і складної пластики вхідних вестибюлів, фоє та інших приміщень нижніх поверхів. За величезні розміри і оригінальний зовнішній вигляд харків’яни прозвали новий театр «авіаносцем».
Дзеркальний струмінь

Харків
Найромантичніший серед архітектурних символів Харкова, який став традиційним місцем весільних та інших святкових фотосесій. Декоративна конструкція, що поєднує одночасно альтанку і фонтан, побудована в 1947 році. За легендою, своєю появою Дзеркальний струмінь зобов’язаний тогочасному першому секретарю ЦК Компартії УРСР Микиті Хрущову. Під час робочого візиту до міста політику не сподобався непрезентабельний пейзаж, який відкривався з вікон Харківського обкому. Так на місці тролейбусного парку з’явився сквер з альтанкою-фонтаном.
Фельдман-Екопарк

Харківський район
Регіональний ландшафтний парк, створений в 2013 році підприємцем і політиком Олександром Фельдманом. Основною складовою екопарку є зоопарк, який до повномасштабного російського вторгнення в Україну налічував понад чотири тисячі тварин. На території комплексу також розмістилися гурток юних натуралістів, кінний манеж та центр реабілітації і повернення у природу тварин. Пошкоджений в результаті бойових дій екопарк перебуває в процесі відновлення та надає послуги психосоціальної реабілітації постраждалим від війни.
Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка

Харків
Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка був заснований в 1922 році в Києві видатним актором і режисером реформатором Лесем Курбасом, який дав йому поетичну назву Березіль. Через чотири роки колектив переїхав до Харкова, де зайняв приміщення найстарішого кам’яного театру міста. Незважаючи на серію реконструкцій, фасад зведеної в 1839-1841 роках будівлі зберіг свій первісний неокласичний стиль, в якому проглядаються риси французького ренесансу.
Собор Успіння Пресвятої Діви Марії

Харків
Головний храм Харківсько-Запорізької дієцезії римо-католицької церкви, яка охоплює більшу частину Лівобережної України. Неоготичний собор побудований в 1887-1892 роках на пожертви католиків різних національностей. Споруда має традиційну для європейської готичної архітектури базилікальну форму та високу, увінчану шпилем, дзвіницю з вікном-розеткою на другому ярусі. Храм прикрашають скульптури і вітражі, виконані в середньовічних традиціях. При соборі функціонує видавництво та бібліотека, в тому числі з «брайлівськими» книгами для незрячих.
Харківська хоральна синагога

Харків
Харківська хоральна синагога претендує на статус найбільшої в Україні та другої за величиною в Європі після будапештської Великої синагоги. В будівлі довжиною 50 і висотою 42 метри можуть розміститися до тисячі осіб. Зведена в 1912-1913 роках юдейська святиня поєднала в собі риси романо-готичного та неомавританського стилів архітектури. Синагога розташована із заглибленням від «червоної лінії» вулиці, оскільки необхідно було відміряти відстань в 100 сажнів (213 метрів) від зруйнованого в радянські часи православного Миколаївського собору.
Свято-Преображенський собор

Ізюм
Одна з найстаріших мурованих споруд Слобожанщини, яка дійшла до нас ще з козацьких часів. Свято-Преображенський собор побудований в 1682-1684 роках на кошти полковників Ізюмського полку Костянтина Донець-Захаржевського і Федора Шидловського. За своїм композиційним рішенням зведена в стилі українського бароко православна святиня нагадує традиційні українські трьохзрубні дерев’яні храми з окремою дзвіницею, зруйнованою в радянські часи.
Свято-Вознесенський собор

Ізюм
Ізюмський православний Свято-Вознесенський собор побудований в 1819-1826 роках, як місце зберігання чудотворної Ікони Божої Матері Піщанської, перенесеної з однойменного дерев’яного храму, який почав руйнуватися внаслідок частих розливів Сіверського Дінця. Монументальний однобанний собор спроектований в стилі класицизму. В 1902-1903 роках було здійснено розширення храму добудовою бічних приділів та ще одного ярусу дзвіниці.
Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди

Сковородинівка
Літературно-меморіальний музей, присвячений життю і творчості найвидатнішого українського філософа Григорія Сковороди. Останні чотири роки свого життя Сковорода провів в селі Пан-Іванівка (сучасна Сковородинівка), в маєтку поміщиків Ковалівських. В 1972 році в одній з будівель маєтку, спорудженій у XVIII столітті, як садовий павільйон, був відкритий музей філософа. Попри значні руйнування, завдані прямим влучанням російської ракети, планується відновлення музейної будівлі, найцінніші експонати з якої заздалегідь перемістили у безпечне місце.
Садиба Наталіївка (Наталіївський парк)

Володимирівка
Колишній палацово-парковий комплекс, заснований в 1884 році цукрозаводчиком Павлом Харитоненком та названий на честь його молодшої дочки Наталії. В радянські часи маєток площею 48 гектарів був перетворений на пейзажний парк Наталіївський, на території якого розташувався протитуберкульозний санаторій. З будівель садиби до нашого часу збереглися ворота, флігель, водонапірна башта, стайні, кінний манеж і головна архітектурна перлина комплексу – Спаська церква, яка поєднала традиційний стиль псковсько-новгородських храмів з модерном початку XX століття.
Іоносферна обсерваторія

Зміїв
Розташована поряд з містечком Зміїв Іоносферна обсерваторія – це складова частина Інституту іоносфери, який є один з найбільших у світі наукових центрів, що здійснює дослідження в галузі фізики навколоземного космічного простору. Унікальний, єдиний на території колишнього СРСР, експериментальний комплекс побудований в 1966-1972 роках та складається з радару з зенітною параболічною антеною діаметром 100 метрів, радару з поворотною антеною діаметром 25 метрів, а також нагрівного стенду розміром 300 на 300 метрів.