12 найцікавіших пам’яток Запорізької області
Хортиця

Запоріжжя
Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, відомий багатою природою та численними археологічними знахідками, які охоплюють період від доби мезоліту до козацьких часів. З 1965 року на острові площею 23 квадратних кілометри, а також невеликих сусідніх острівцях, створено Національний заповідник Хортиця. Окрім паркових зон, в склад заповідника входять Історико-культурний комплекс Запорозька Січ, Музей історії запорозького козацтва, Музей судноплавства і група стародавніх святилищ та скіфських курганів. На острові також розташований фольклорно-етнографічний Кінний театр Запорозькі козаки.
Історико-культурний комплекс Запорозька Січ

Запоріжжя
На острові Хортиця розташований унікальний історико-культурний комплекс, що відтворює старовинне козацьке поселення. Саме тут в 1556 році Дмитро Вишневецький заснував укріплення, яке частина істориків вважає першою Запорозькою Січчю. Комплекс побудований по образу справжньої Січі в трохи зменшеному масштабі. Його будівлі створені як музейні експозиції на основі достовірних історичних даних. Антуражу додають Січові козаки. Гурт реконструкторів презентує вистави присвячені військовому мистецтву запорожців та проводить майстер-класи із володіння козацькою зброєю.
Дніпровська ГЕС

Запоріжжя
Найстаріша та найбільша з каскаду дніпровських гідроелектростанцій, будівництво якої розпочалося в 1927 році. Перші турбіни і генератори для Дніпровської ГЕС виготовили в США, а технічний нагляд за веденням будівництва здійснював полковник інженерного корпусу США Г’ю Лінкольн. Остаточно масштабний проект, який став одним із символів індустріалізації радянських часів, був завершений в 1981 році, коли станція вийшла на повну потужність. Довжина греблі гідроелектростанції складає 760, а висота – 64 метри.
Музей історії запорозького козацтва

Запоріжжя
Музей розташований на острові Хортиця, поряд з скіфським курганом, з якого відкривається найбільший мальовничий вид на греблю Дніпровської ГЕС. Експозиція закладу присвячена історії міста Запоріжжя та запорозького козацтва. Крім тематичних виставок, відвідувачів Хортиці чекають три діорами: Битва київського князя Святослава, Військова рада на Січі і Визволення міста Запоріжжя. На даний момент виставкові приміщення перебувають на реконструкції, після завершення якої музей стане інтерактивним.
Садиба Попова

Василівка
Палацово-парковий комплекс, стилізований під середньовічний замок. Садиба побудована в 1889-1894 роках генералом Василем Поповим і має одночасно риси італійського ренесансу, готики та мавританського стилю. Головною будівлею комплексу став чотириповерховий палац із п’ятьма вежами. В радянські часи він був зруйнований. До наших днів збереглися фігелі, стайня і оглядова башта. В 1993 році в Північному флігелі створено музей.
Музей техніки Фаетон

Запоріжжя
Найбільший український приватний музей техніки. Експозиція закладу складається з шести залів, в яких зберігається понад 250 автомобілів, мотоциклів і зразків військової техніки, а також різноманітна побутова техніка, що була у вжитку починаючи з кінця ХІХ століття. Попри свій поважний вік, переважна більшість експонатів Фаетона не тільки мають доглянутий вигляд, а й перебувають у робочому стані. Багато з них беруть участь у різноманітних виставках та історичних реконструкціях, знімаються в кіно і на телебаченні.
Запорізький обласний краєзнавчий музей

Запоріжжя
Хоча Запорізький обласний краєзнавчий музей заснований ще в 1921 році, науково-просвітницький заклад не зміг пережити Другу світову війну та був повторно відкритий в Запоріжжі вже 1948 році. Музей експозиція займає приміщення одного з найкращих зразків історичної архітектури міста – будівлі колишньої Земської управи, зведеної в 1913-1915 роках в стилі неоренесансу. Окремі виставкові зали музею присвячені історії ДніпроГЕСу і Нестору Махну, який виступав з промовою з балкону Земської управи.
Кам’яна Могила

Мелітопольський район
Кам’яний пагорб, який тисячоліттями слугував людям вівтарем для відправлення язичницьких обрядів. Природне утворення розміром 240 на 160 і висотою 12 метрів виникло на дні Сарматського моря, що існувало на території сучасної України 14-11 мільйонів років тому. Кам’яна Могила містить декілька тисяч унікальних стародавніх наскельних зображень – петрогліфів. Хронологія петрогліфів охоплює величезний період від епохи пізнього палеоліту до середньовіччя. Поряд з пагорбом побудований музей, де зібрані експонати, що розповідають історію мешканців приазовських степів.
Соборний проспект

Запоріжжя
Центральна вулиця Запоріжжя та один з найдовших проспектів Європи. Магістраль довжиною понад 10 кілометрів починається від Привокзальної площі, проходить через територію Запорізького автомобілебудівного заводу і закінчується Запорізькою площею поблизу Дніпровської ГЕС. Розташовані в районі Дніпровської ГЕС житлові квартали проспекту вважаються одним з найкращих прикладів європейської архітектури конструктивізму першої половини XX століття.
Зоопарк Сафарі

Бердянськ
Приватний зоопарк Сафарі розкинувся на території в 2,5 гектари осушеної болотистої місцевості біля Бердянської коси. Попри свою невелику площу і молодий вік, заснований в 2009 році заклад зробив значний вклад в збереження різноманітності фауни нашої планети. Забезпечуючи комфортні умови проживання для усіх тварин, співробітники зоопарку приділяють особливу увагу тим видам, які перебувають під загрозою вимирання.
Кінний театр Запорозькі козаки

Запоріжжя
Розташований на острові Хортиця фольклорно-етнографічний театр, який відродив традиції запорозького козацтва. Вистави колективу акторів-каскадерів проходять під відкритим небом, на великому подвір’ї, поряд з яким розміщені глядацькі трибуни. Породисті коні, яскраві козацькі костюми, старовинна зброя і національна українська музика переносять глядачів на століття назад. Після виступу ви зможете покататися на конях, спробувати традиційні українські страви та придбати сувеніри, виготовлені прямо у вас на очах.
Пам’ятник сантехніку

Бердянськ
Бердянськ славиться незвичайними скульптурними композиціями, найпопулярнішою з яких став Пам’ятник сантехніку роботи місцевого скульптора і почесного жителя міста Миколи Мироненка. Композиція дуже реалістично зображує сантехніка, що вилазить з каналізаційного люка. В руках він тримає гайковий ключ, а в зубах – мундштук для сигарети, від якого зараз залишився лише отвір. Дбайливі мешканці та гості міста часто пригощають «дядька Мішу», як прозвали скульптуру, сигаретою.