Skip to content
Menu
Клуб Мандрівників
  • Україна
  • Європа
  • Америка
  • Азія
  • Африка
  • Океанія
  • Соцмережі
  • Подорожі
Клуб Мандрівників

Пам’ятки Туреччини

Posted on 20.04.202521.04.2025

25 найцікавіших пам’яток Туреччини

Софійський собор (Ая-Софія)

Стамбул

Ця монументальна споруда в оточенні чотирьох струнких мінаретів стала центром тяжіння для всіх туристів, що прибувають до Стамбула. Зведений в VI столітті як найбільший християнський храм світу, Софійський собор після завоювання Константинополя турками був перетворений на мечеть. Ая-Софія вражає своєю архітектурою, чудовими мозаїками та легко відчутною аурою місця сили. На стінах храму християнські символи знаходяться по сусідству з арабською в’яззю, взаємно доповнюючи один одного. Купол собору ніби піднятий у повітря окремо від загальної будівлі. Таку ілюзію створюють 40 вікон, через які пробивається світло.

Блакитна мечеть (Мечеть Султанахмет)

Стамбул

Грандіозний комплекс, до складу якого, крім власне мечеті, увійшли: школа, лікарня, благодійні заклади, кухні і заїжджий двір для караванів. Архітектура Султанахмет – гармонійне поєднання класичного османського та візантійського стилю. Назву Блакитна мечеть отримала завдяки великій кількості блакитних і білих керамічних плит ручної роботи, які використовувалися для оздоблення інтер’єру. Султан Ахмед I наказав фабрикам надсилати в Стамбул найкрасивіші зразки кераміки, заборонивши постачання продукції на інші, менш важливі будівництва. Ще однією особливістю мусульманської святині стало те, що вона має не чотири мінарети, а шість.

Мечеть Сулейманіє (Сулейманіє-Джамі)

Стамбул

Найбільша мечеть Стамбула, яка разом з розміщеними тут школою, обсерваторією, бібліотекою, кухнями та лазнями утворює комплекс розміром з міський квартал. Архітектор храму особливу увагу приділяв витонченості силуету споруди, тому милуватися Сулейманіє краще не зблизька, а знизу, з берега затоки Золотий Ріг. Всередині ж мечеті варто звернути увагу на рідкісні за красою вітражі талановитого майстра Ібрагіма з незвичним для мусульманської країни прізвиськом «Сп’янілий». На території комплексу похованні султан Сулейман I і його дружина Роксолана.

Палац Топкапи

Стамбул

Розташований на березі Босфору укріплений палац, побудований після завоювання турками Константинополя, як головна резиденція султанів Османської імперії. Топкапи – це великий комплекс площею 70 гектарів, влаштований за принципом чотирьох дворів, оточених захисним муром і розділених між собою. В архітектурі фортеці помітно змішання різних стилів, адже палац неодноразово розширювався і перебудовувався. З встановленням в Туреччині республіки Топкапи перетворився на один з найбагатших музеїв світу. В його колекції зберігається понад 600 тисяч експонатів, серед яких Українців особливо зацікавить портрет Роксолани.

Долмабахче

Стамбул

Палацовий комплекс, побудований під час правління султана Абдул-Меджида I в нетиповому для Османської імперії змішанні стилів бароко, рококо та класицизму. Правитель хотів перевершити європейських монархів в розмірах і розкоші, тому його резиденція вийшла дійсно грандіозною: стіни палацу тягнуться на 600 метрів уздовж протоки Босфор, а загальна площа комплексу складає майже п’ять гектарів. Для оздоблення інтер’єрів Долмабахче було витрачено 14 тон золота. Останнім з господарів резиденції став Ататюрк. Ложе першого президента і національного героя Туреччини – одна з головних пам’яток перетвореного на музей палацу.

Цистерна Базиліка

Стамбул

Найкраще збережене з понад 40 древніх підземних водосховищ Константинополя. Тут зберігався резерв питної води на випадок посухи або облоги міста. Вода доставлялася водогонами і акведуками з джерел Белградського лісу, розташованого за 20 кілометрів на північ від сучасного Стамбула. Цистерна Базиліка нагадує підземний палац: приміщення розміром 145 на 65 метрів підтримують 336 колон, кожна висотою близько 9 метрів. Світло, що відбивається у воді, приглушені звуки крапель та таємнича напівтемрява створюють особливу містичну атмосферу.

Ефес

Сельчук

Найвизначніша археологічна пам’ятка Туреччини, яка занурює відвідувачів у велич античного світу. Ефес був заснований у X столітті до нашої ери і з часом перетворився на найважливіший культурний та економічний центр Малої Азії. В період свого найбільшого розквіту в I–II століттях нашої ери населення міста досягало 250 тисяч мешканців, що робило Ефес другим містом в Римській імперії як за розмірами так і за своїм впливом. Тут розташовувалося одне з Семи чудес Стародавнього світу – легендарний Храм Артеміди. Ефес також став важливим центром раннього християнства. В місті проходило декілька Вселенських соборів.

Національний парк Гьореме

Провінція Невшехір

Національний парк Гьореме – це унікальний природний і культурний заповідник, розташований у серці стародавньої Каппадокії. Навіть найдосвідченіші мандрівники залишаються вражені фантастичними ландшафтами та печерними поселеннями і монастирями парку, що слугували сховищами від завойовників. Основна особливість Гьореме – фантастичні скельні утворення, відомі як «чарівні димарі». Вони сформувалися протягом мільйонів років внаслідок вулканічної активності, ерозії та вивітрювання. Найкращий спосіб побачити всю велич природного і рукотворного ландшафту заповідника – політ на повітряній кулі.

Памуккале

Памуккале

Одне з найдивовижніших природних чудес світу, розташоване поряд з руїнами античного міста Єраполіс. Назва Памуккале в перекладі з турецької означає «бавовняний замок». І дійсно здалеку вкриті білосніжним вапняком тераси виглядають, ніби вони складені з пухнастої бавовни. Таке унікальне геологічне утворення виникло завдяки мінеральним термальним джерелам, збагаченим гідрокарбонатом кальцію. Впродовж тисячоліть вода стікала по схилу гори, створюючи каскади терас з численними природними басейнами, лікувальні властивості яких були відомі ще в часи Стародавньої Греції.

Археологічний музей Стамбула

Стамбул

Найбільший археологічний музей Туреччини з’явився наприкінці XIX століття завдяки археологу, художнику і дипломату Осману Хамді-бею, який не тільки розділяв європейські уявлення про доцільність збереження надбання зниклих цивілізацій, а й боровся проти мародерських розкопок та контрабанди археологічних знахідок з територій Османської імперії. В музеї зібрана одна з найцінніших колекцій артефактів, що охоплюють багатотисячолітню історію цивілізацій Близького Сходу і Балканського півострова.

Церква Хора (Мечеть Каріє)

Стамбул

Один з найдавніших збережених християнських храмів світу. Церква Хора побудована у IV столітті, як частина монастирського комплексу, розташованого за межами стародавніх стін Константинополя. Після завоювання Візантійської імперії османами православний храм був перетворений на Мечеть Каріє, проте нові власники святині вирішили не знищувати християнські зображення на стінах будівлі, а лише вкрили їх шаром тиньку. Відновлені в XX столітті мозаїки і фрески Церкви Хора – це одні з найкраще збережених зразків візантійського мистецтва.

Галатська башта

Стамбул

Середньовічна вежа, з якої відкривається найкращий панорамний вид на Босфор та історичну частину Стамбула. Галатська башта була побудована генуезьцями, як частина укріплень їхньої торгівельної колонії, розташованої на території Константинополя. Пізніше 62-метрова вежа виконувала функції спостережного пункту, обсерваторії і в’язниці. За переказами в 1638 році винахідник Хезарфен Ахмет-челебі здійснив політ із вершини башти через Босфор, використовуючи власноруч створені крила. Окрім оглядового майданчика у верхній частині вежі розташовані ресторан та нічний клуб.

Босфор

Стамбул

Босфор – це не просто протока, що розділяє Європу та Азію, а один з найважливіших на планеті морських транспортних шляхів, води якого впродовж століть слугували ареною історичних подій. Протока довжиною 30 кілометрів з’єднує Чорне і Мармурове моря. Босфор має дві течії – менш солону верхню та солонішу нижню, яке має продовження в Чорному морі, як підводна річка. Найкращий спосіб насолодитися краєвидами протоки і одночасно побачити головні історичні пам’ятки Стамбула з води – прогулянка на круїзному кораблі.

Гранд базар

Стамбул

Гранд базар – це справжнє місто в місті, яке вже понад п’ять століть існує в самому серці Стамбула та приваблює туристів своєю неповторною близькосхідною атмосферою. Будівництво ринку розпочалося відразу після захоплення турками Константинополя в 1464 році. Гранд базар швидко перетворився на головний торговий центр Османської імперії. Окрім власне торгівлі тут займалися фінансовими операціями, працювали банки, існувала біржа. В наш час історичний ринок займає площу близько трьох гектарів і нагадує лабіринт, що складається з 61 критої вулиці.

Троя

Провінція Чанаккале

Руїни легендарного античного міста, оспіваного Гомером у Іліаді і вкритого міфами про Троянську війну. Археологічні дослідження довели, що Троя – одне з найдавніших міст світу. Оточене могутніми кріпосними стінами поселення було засноване за три тисячі років до початку нашої ери та пережило дев’ять періодів розвитку, допоки серія землетрусів спустошила Трою близько 500 року нашої ери. Руїни міста були виявлені у XIX столітті одним з батьків сучасної археології Генріхом Шліманом і відтоді вони відкривають все більше таємниць стародавнього світу.

Фортеця Аланії

Аланія

Середньовічна фортеця, зведена на скелястому півострові, оточеному водами Середземного моря. Укріплення складається з трьох частин: зовнішньої, середньої і внутрішньої цитаделі. Завдяки своєму розташуванню, Фортеця Аланії стала найвідвідуванішою пам’яткою популярного середземноморського курорту, адже звідси відкриваються найкращі краєвиди на місто та навколишні природні пейзажі. Хоча укріплення має статус музею під відкритим небом, на його території розташовано безліч житлових вілл.

Замок Святого Петра

Бодрум

Розташований на березі Егейського моря Замок Святого Петра з’явився завдяки лицарям-госпітальєрам, які прибули на турецькі землі з грецького острова Родос. При будівництві укріплення були використані уламки одного з семи чудес стародавнього світу – Гробниці Мавзола. В 1962 році в приміщеннях колишнього замку відкрився Музей підводної археології. Особливий інтерес у відвідувачів викликає зал, в якому виставлено Улубурунський скарб – вантаж фінікійського корабля, що затонув в XIV столітті до нашої ери.

Будинок Богородиці

Провінція Ізмір

Серед мальовничих зелених пагорбів, неподалік від стародавнього міста Ефес, розташований Будинок Богородиці – будівля, яка вважається останнім притулком Діви Марії. Згідно з переказами, мати Ісуса Христа прибула в Ефес рятуючись від гоніння на перших християн, влаштованого царем римської провінції Юдеї Іродом Агріппою I. Будинок Богородиці оточений густими лісами, що створюють відчуття миру та гармонії. Поруч з святинею розташована Стіна бажань, на якій паломники залишають свої записки з молитвами і побажаннями.

Єраполіс

Памуккале

Поряд з сучасним курортним містом Памукалле, відомим на весь світ своїми білосніжними терасами-басейнами, розкинулися руїни курорту античного. Лікувальні властивості термальних мінеральних джерел Єраполіса були відомі ще в часи Стародавньої Греції, а в часи Риму місто перетворилося на головний курорт імперії, куди приїжджали відпочивати і оздоровлюватися навіть самі імператори. Серед будівель Єраполіса особливо виділяється Римський театр – один з найкраще збережених античних амфітеатрів.

Аниткабір

Анкара

Величний мавзолей «батька-засновника» та першого президента Турецької республіки Мустафи Кемаля Ататюрка. Політик втілив ряд реформ, які стосувалися не тільки управління державою, а й мови, культури і побуту. Аниткабір спроектований в неокласичному стилі з використанням елементів, характерних для хетської, давньогрецької, сельджуцької та османської архітектури. Комплекс складається з чотирьох основних частин: Дороги Левів, Парку Миру, церемоніальної Площі і Залу Слави. На території мавзолею розташований Музей Ататюрка.

Істікляль

Стамбул

Найпопулярніша пішохідна вулиця Стамбула. Істікляль бере свій початок на площі Таксим та, вигинаючись, прямує в бік затоки Золотий Ріг, утворюючи своєрідний «бумеранг» довжиною 1,4 кілометра. Закладена в XV столітті мусульманськими завойовника Константинополя, вулиця з часом перетворилася на цент європейського життя міста. В цей же час Істікляль перетворюється на центр торгівлі і відпочинку з безліччю крамниць, ресторанів, кав’ярень, ресторанів та готелів. Вулицею курсує історичний червоно-білий трамвай.

Велика мечеть

Бурса

Найвидатніша пам’ятка ранньої османської архітектури. Велика Мечеть була зведена в XIV столітті султаном Баязідом I в тодішній столиці Османської імперії Бурсі. За легендою, після перемоги у битві за Нікополіс, султан дав обітницю побудувати 20 мечетей, але згодом прийняв рішення звести одну велику святиню із 20-ма куполами. Всередині будівлі розташовані 192 монументальні стінні написи відомих османських каліграфів того періоду, що робить Велику Мечеть однією з найцінніших скарбниць ісламської каліграфії.

Панагія Сумела

Провінція Трабзон

Колишній грецький православний монастир, побудований впродовж IV-XIII століть на схилі стрімкої скелі в Понтійських горах. Панагія Сумела поєднує у собі чарівну природну красу, духовну велич та унікальну архітектуру. Монастир став важливим релігійним і культурним центром спочатку Візантійської, а пізніше Трапезундської імперії. Християнська святиня продовжила функціонувати навіть після завоювання регіону турками, отримавши захист османських султанів. Монастир був закритий вже в XX столітті. В наш час скельний архітектурний комплекс перетворений на музей.

Храм Аполлона

Сіде

Римський храм, присвячений Аполлону – богу світла, віщування і лікування, покровителю мистецтв та втіленню чоловічої краси. Храм Аполлона був побудований на узбережжі Середземного моря і складав величний релігійний комплекс разом з розташованим поряд Храмом Афіни. Протягом століть споруда зазнала руйнувань через землетруси та військові дії. До нашого часу збереглося п’ять елегантних мармурових колон коринфського ордеру, які стали візитівкою Сіде.

Амфітеатр Сіде

Сіде

Амфітеатр Сіде виділяється серед інших античних театрів не тільки великими розмірами і хорошою збереженістю, а й цікавими архітектурними особливостями. Амфітеатр на 18 тисяч глядачів був побудований в римський період на місці старішого грецького театру, який не вже міг задовольнити потреби швидко зростаючого міста. Оскільки в околицях Сіде не було достатньо великого пагорбу, в результаті технічних експериментів постала споруда змішаного типу. Нижня частина амфітеатру спиралася на схил пагорбу, а верхня – на складну систему арок та склепінь.

Залишити відповідь Скасувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

  • Азія
  • Америка
  • Африка
  • Європа
  • Океанія
  • Україна

Туристичний путівник Україною та світом. При використанні матеріалів вказуйте активне посилання на сайт.

  • Facebook
  • Instagram
©2025 Клуб Мандрівників | WordPress Theme by Superbthemes.com