25 найцікавіших пам’яток Стамбула
Софійський собор (Ая-Софія)

Ця монументальна споруда в оточенні чотирьох струнких мінаретів стала центром тяжіння для всіх туристів, що прибувають до Стамбула. Зведений в VI столітті як найбільший християнський храм світу, Софійський собор після завоювання Константинополя турками був перетворений на мечеть. Ая-Софія вражає своєю архітектурою, чудовими мозаїками та легко відчутною аурою місця сили. На стінах храму християнські символи знаходяться по сусідству з арабською в’яззю, взаємно доповнюючи один одного. Купол собору ніби піднятий у повітря окремо від загальної будівлі. Таку ілюзію створюють 40 вікон, через які пробивається світло.
Блакитна мечеть (Мечеть Султанахмет)

Грандіозний комплекс, до складу якого, крім власне мечеті, увійшли: школа, лікарня, благодійні заклади, кухні і заїжджий двір для караванів. Архітектура Султанахмет – гармонійне поєднання класичного османського та візантійського стилю. Назву Блакитна мечеть отримала завдяки великій кількості блакитних і білих керамічних плит ручної роботи, які використовувалися для оздоблення інтер’єру. Султан Ахмед I наказав фабрикам надсилати в Стамбул найкрасивіші зразки кераміки, заборонивши постачання продукції на інші, менш важливі будівництва. Ще однією особливістю мусульманської святині стало те, що вона має не чотири мінарети, а шість.
Мечеть Сулейманіє (Сулейманіє-Джамі)

Найбільша мечеть Стамбула, яка разом з розміщеними тут школою, обсерваторією, бібліотекою, кухнями та лазнями утворює комплекс розміром з міський квартал. Архітектор храму особливу увагу приділяв витонченості силуету споруди, тому милуватися Сулейманіє краще не зблизька, а знизу, з берега затоки Золотий Ріг. Всередині ж мечеті варто звернути увагу на рідкісні за красою вітражі талановитого майстра Ібрагіма з незвичним для мусульманської країни прізвиськом «Сп’янілий». На території комплексу похованні султан Сулейман I і його дружина Роксолана.
Палац Топкапи

Розташований на березі Босфору укріплений палац, побудований після завоювання турками Константинополя, як головна резиденція султанів Османської імперії. Топкапи – це великий комплекс площею 70 гектарів, влаштований за принципом чотирьох дворів, оточених захисним муром і розділених між собою. В архітектурі фортеці помітно змішання різних стилів, адже палац неодноразово розширювався і перебудовувався. З встановленням в Туреччині республіки Топкапи перетворився на один з найбагатших музеїв світу. В його колекції зберігається понад 600 тисяч експонатів, серед яких Українців особливо зацікавить портрет Роксолани.
Долмабахче

Палацовий комплекс, побудований під час правління султана Абдул-Меджида I в нетиповому для Османської імперії змішанні стилів бароко, рококо та класицизму. Правитель хотів перевершити європейських монархів в розмірах і розкоші, тому його резиденція вийшла дійсно грандіозною: стіни палацу тягнуться на 600 метрів уздовж протоки Босфор, а загальна площа комплексу складає майже п’ять гектарів. Для оздоблення інтер’єрів Долмабахче було витрачено 14 тон золота. Останнім з господарів резиденції став Ататюрк. Ложе першого президента і національного героя Туреччини – одна з головних пам’яток перетвореного на музей палацу.
Цистерна Базиліка

Найкраще збережене з понад 40 древніх підземних водосховищ Константинополя. Тут зберігався резерв питної води на випадок посухи або облоги міста. Вода доставлялася водогонами і акведуками з джерел Белградського лісу, розташованого за 20 кілометрів на північ від сучасного Стамбула. Цистерна Базиліка нагадує підземний палац: приміщення розміром 145 на 65 метрів підтримують 336 колон, кожна висотою близько 9 метрів. Світло, що відбивається у воді, приглушені звуки крапель та таємнича напівтемрява створюють особливу містичну атмосферу.
Археологічний музей Стамбула

Найбільший археологічний музей Туреччини з’явився наприкінці XIX століття завдяки археологу, художнику і дипломату Осману Хамді-бею, який не тільки розділяв європейські уявлення про доцільність збереження надбання зниклих цивілізацій, а й боровся проти мародерських розкопок та контрабанди археологічних знахідок з територій Османської імперії. В музеї зібрана одна з найцінніших колекцій артефактів, що охоплюють багатотисячолітню історію цивілізацій Близького Сходу і Балканського півострова.
Церква Хора (Мечеть Каріє)

Один з найдавніших збережених християнських храмів світу. Церква Хора побудована у IV столітті, як частина монастирського комплексу, розташованого за межами стародавніх стін Константинополя. Після завоювання Візантійської імперії османами православний храм був перетворений на Мечеть Каріє, проте нові власники святині вирішили не знищувати християнські зображення на стінах будівлі, а лише вкрили їх шаром тиньку. Відновлені в XX столітті мозаїки і фрески Церкви Хора – це одні з найкраще збережених зразків візантійського мистецтва.
Галатська башта

Середньовічна вежа, з якої відкривається найкращий панорамний вид на Босфор та історичну частину Стамбула. Галатська башта була побудована генуезьцями, як частина укріплень їхньої торгівельної колонії, розташованої на території Константинополя. Пізніше 62-метрова вежа виконувала функції спостережного пункту, обсерваторії і в’язниці. За переказами в 1638 році винахідник Хезарфен Ахмет-челебі здійснив політ із вершини башти через Босфор, використовуючи власноруч створені крила. Окрім оглядового майданчика у верхній частині вежі розташовані ресторан та нічний клуб.
Босфор

Босфор – це не просто протока, що розділяє Європу та Азію, а один з найважливіших на планеті морських транспортних шляхів, води якого впродовж століть слугували ареною історичних подій. Протока довжиною 30 кілометрів з’єднує Чорне і Мармурове моря. Босфор має дві течії – менш солону верхню та солонішу нижню, яке має продовження в Чорному морі, як підводна річка. Найкращий спосіб насолодитися краєвидами протоки і одночасно побачити головні історичні пам’ятки Стамбула з води – прогулянка на круїзному кораблі.
Гранд базар

Гранд базар – це справжнє місто в місті, яке вже понад п’ять століть існує в самому серці Стамбула та приваблює туристів своєю неповторною близькосхідною атмосферою. Будівництво ринку розпочалося відразу після захоплення турками Константинополя в 1464 році. Гранд базар швидко перетворився на головний торговий центр Османської імперії. Окрім власне торгівлі тут займалися фінансовими операціями, працювали банки, існувала біржа. В наш час історичний ринок займає площу близько трьох гектарів і нагадує лабіринт, що складається з 61 критої вулиці.
Істікляль

Найпопулярніша пішохідна вулиця Стамбула. Істікляль бере свій початок на площі Таксим та, вигинаючись, прямує в бік затоки Золотий Ріг, утворюючи своєрідний «бумеранг» довжиною 1,4 кілометра. Закладена в XV столітті мусульманськими завойовника Константинополя, вулиця з часом перетворилася на цент європейського життя міста. В цей же час Істікляль перетворюється на центр торгівлі і відпочинку з безліччю крамниць, ресторанів, кав’ярень, ресторанів та готелів. Вулицею курсує історичний червоно-білий трамвай.
Мечеть Рустема-паші

Мечеть Рустема-паші побудована в XVI столітті на високій терасі над комплексом магазинів, орендна плата з яких була призначена для утримання мусульманської святині. Головна окраса мечеті – відома далеко за межами Туреччини керамічна плитка з міста Ізнік. Синьо-білі візерунки рослин і геометричних орнаментів вкривають стіни, стелю та арки споруди, створюючи незабутню атмосферу. В жодній з інших турецьких мечеть не можна побачити такого пишного керамічного оздоблення.
Султанахмет

Головна площа Стамбула побудована на місці римсько-візантійського іподрому. Велетенська споруда довжиною 450 і шириною 120 метрів могла вміщувати до 100 тисяч глядачів та була не лише розважальним закладом, а й центром громадського життя міста. Від колишнього іподрому до наших днів збереглися встановлені посеред майдану Обеліск Феодосія, Обеліск Костянтина і Зміїна колона. Поряд з площею розташовані найважливіші святині Стамбула: Софійський собор та Блакитна мечеть.
Нова мечеть

Один з найкращих прикладів архітектури доби Жіночого султанату, коли в управлінні Османською імперією брали активну участь жінки – насамперед матері султанів. Тривале будівництво Нової мечеті було розпочате в 1597 році за наказом матері султана Мехмеда III Сафіє-султан та завершене в 1665 році матір’ю і регентом султана Мехмеда IV Турхан-султан. Споруду вінчають відразу 66 куполів різного розміру, розташованих пірамідально. Окрім цього внутрішній двір мечеті оточує галерея з портиком, перекрита ще 24-ма куполами.
Мечеть Султана Еюпа

Найперша мечеть побудована османами після захоплення в 1453 році Константинополя. Мечеть Султана Еюпа була зведена за межами міських стін на місці, де був похований Еюб аль Ансарі – близький соратник ісламського пророка Мухаммеда, який загинув під час першої арабської облоги Константинополя у VII столітті. Усипальниця Еюпа є важливим місцем релігійного паломництва. Перед обов’язковим для мусульман паломництвом до Мекки турки також відвідують цю святиню. В минулому в мечеті відбувалися коронації османських правителів.
Церква Святого Антонія Падуанського

У самому центрі заповненого старовинними мечетями Стамбула, на головній пішохідній вулиці міста, здіймається елегантна неоготична споруда з червоної цегли – Церква Святого Антонія Падуанського. Католицький храм з’явився завдяки великій італійській громаді, яка проживала в столиці Османської імперії. Протягом 10 років в церкві проповідував майбутній Папа римський Іван XXIII. В наш час богослужіння в храмі проходять на чотирьох мовах: італійською, турецькою, англійською і польською.
Собор Святого Георгія

Головний храм Вселенського (Константинопольського) патріархату – найстарішого та «першого за честю» серед православних церков світу. Незважаючи на досить невеликі розміри, Собор Святого Георгія має важливе релігійне і історичне значення для мільйонів вірян. Храм став патріаршою резиденцією в 1601 році, після того, як Константинопольський патріархат втратив доступ до великих соборів міста, перетворених на мусульманські мечеті. Скромний зовнішній вигляд споруди контрастує з її багатим внутрішнім оздобленням.
Румелі Хісари

«Та, що розрізає протоку» – так з турецької мови перекладається назва фортеці, яка стала свідком ключових подій в історії Константинополя. Укріплення було зведено османами всього за чотири місяці в 1452 році, як елемент стратегічної підготовки до захоплення столиці Візантійської імперії. Румелі Хісари розташована в найвужчому місці Босфору, де ширина протоки складає лише 660 метрів. Її завданням було перекрити Босфор та перешкодити підтримці міста з Чорного моря. Кожна з трьох головних веж фортеці названа на честь візира султана, який керував її будівництвом.
Мечеть Фатіх

Мечеть Фатіх названа на честь свого фундатора та завойовника Константинополя – султана Мехмеда II Фатіха. Мусульманська святиня була зведена на місці однієї з найзначніших візантійських святинь – православної Церкви Дванадцяти Апостолів, в якій ховали імператорів і вселенських патріархів. Свій сучасний вигляд мечеть отримала в XVIII столітті, коли частково зруйновану після землетрусу споруду відновили за новим проектом. Поряд з мечеттю розташована гробниця султана Фатіха та його дружини.
Палац Бейлербеї

Літня резиденція османських султанів, побудована на азійському березі Босфору. Проект палацу поєднав близькосхідну розкіш з європейською елегантністю. Всі фасади архітектурного комплексу прикрашені різьбленим білим мармуром, а підлоги його приміщень були вкриті плетеними циновками з Єгипту – від вологості взимку та спеки влітку. Палац Бейлербеї також використовувався, як місце для прийому глав держав, які відвідували Стамбул. Імператриця Франції Євгенія була настільки в захваті від резиденції, що наказала зробити в своїй спальні копію вікна з турецького палацу.
Дівоча вежа

Легендарна вартова Босфору, побудована на крихітному скелястому острівці біля південного входу в протоку. Дівоча вежа має багатовікову історію – її перша версія була зведена ще в IV столітті до нашої ери греками, як сторожова вежа. З того часу вона багаторазово перебудовувалася, змінюючи функцію: була маяком, фортом, митницею, карантинною станцією і в’язницею. В наш час вежа використовується, як станція управління рухом на Босфорі, а також туристичний ресторан з оглядовим майданчиком.
Хамам Гюррем Султан

Турецька громадська лазня XVI століття, побудована на замовлення видатної українки – дружини султана Сулеймана І Пишного Хасекі Гюррем-султан, більш відомої, як Роксолана. Хамам спроектований в стилі класичних османських лазень та має дві симетричні окремі секції для чоловіків і жінок. Зовнішні стіни споруди зведені рядами з тесаного каменю та цегли, що чергуються. Не зважаючи на статус історичної пам’ятки, Хамам Гюррем Султан досі використовується за своїм прямим призначенням.
Стамбульський музей сучасного мистецтва

Стамбульський музей сучасного мистецтва відкрився в 2004 році на місці колишнього морського складу під назвою Антрепо № 4. Заклад став першою галереєю сучасного мистецтва, яка фокусується в першу чергу на роботах турецьких художників і скульпторів. Окрім залів для постійної експозиції та тимчасових виставок, в музеї також розташовані навчальні майстерні, кінотеатр, бібліотека, дизайнерський магазин, кав’ярня і ресторан.
Мініатюрк

На березі затоки Золотий Ріг розкинувся один із найбільших парків мініатюр у світі. Мініатюрк – це справжня «країна чудес», де за декілька годин ви зможете побачити найвідоміші архітектурні пам’ятки Туреччини та колишньої Османської імперії зібрані в одному місці. Тут, на території площею шість гектарів, встановлено понад 130 деталізованих мініатюр, створених у масштабі 1:25. Для найменших відвідувачів на території парку працюють ігрові зони і дитяча залізниця.