10 найцікавіших замків і фортець Африки
Медина Марракешу

Марокко, Марракеш
Найбільша з середньовічних фортець-медин Північної Африки. Маючи площу близько семи квадратних кілометрів Медина Марракешу займає весь історичний центр колишньої столиці Марокко. Це справжній музей просто неба, складений з лабіринту вузьких гамірних вуличок і затишних внутрішніх двориків та оточений 19-кілометровою кріпосною стіною. Забудова фортеці має типову структуру середньовічного ісламського міста з чітким функціональним поділом на житлові, релігійні, торгівельні і ремісничі сектори. Через рудий відтінок старовинних глинобитних будівель Медину Марракеша називають «Червоним містом».
Медина Феса (Фес ель-Балі)

Марокко, Фес
Найдавніша з середньовічних фортець-медин Північної Африки також вважається найбільшою міською пішохідною зоною на планеті. Заснований в VIII столітті, як перша столиця Марокко, Фес швидко перетворився на головний культурно-науковий центр Африканського континенту. На території Медини Феса розташований найстаріший у світі університет, заснований в 859 році, і найстаріша безперервно діюча бібліотека, відкрита в 1359 році. Головними візитівками Фес ель-Балі є вкрита глазурованою керамікою брама Баб-Бу-Джелуд та різнокольорові чани традиційних міських фарбувалень шкіри.
Айт-Бен-Хадду

Марокко, Регіон Драа-Тафілалет
Середньовічне місто-фортеця, побудоване для охорони важливого караванного шляху, який проходив через всю Сахару, сполучаючи Марокко та Імперію Малі. Всі будівлі, а також стіни Айт-Бен-Хадду зведені з червоно-коричневої глини. Прикрашені геометричними орнаментами будинки з пласкими дахами розташовуються на схилі пагорба терасами, утворюючи мальовничий архітектурний ансамбль. Завдяки своєму дуже колоритному зовнішньому вигляду фортеця стала популярним місцем зйомки голлівудських і європейських історичних кінофільмів.
Каїрська Цитадель (Цитадель Саладіна)

Єгипет, Каїр
Каїрська Цитадель розташована на пагорбі Мокаттам, завдяки чому могутня фортеця домінує над історичною частиною міста, а з її стін відкривається найкращий панорамний вид на Старий Каїр. Цитадель була зведена в XII столітті найвидатнішим правителем середньовічного Єгипту – Салах ед Діном, більш відомим за своїм європеїзованим ім’ям Саладін. Впродовж семи століть укріплення виконувало функцію резиденції єгипетських правителів, які регулярно реконструювали та добудовували цитадель. В наш час фортеця перетворена на музейний комплекс.
Каср-аль-Баді

Марокко, Марракеш
Напівзруйнований, але все ще вражаючий палацово-фортечний комплекс, розташований у самому серці стародавнього Марракешу. В минулому Каср-аль-Баді був уособленням багатства та влади династії Саадитів, яка правила Марокко впродовж XVI-XVII століть. Весь архітектурний комплекс спроектований навколо великого внутрішнього двору з басейнами і садовими зонами. Для будівництва та оздоблення укріпленої резиденції Саадитів використовувалися найкращі матеріали, імпортовані з країн всіх трьох континентів Старого Світу.
Касба Удая

Марокко, Рабат
Цитадель Рабата побудована на пагорбі, в місці впадіння річки Бу-Регрег в Атлантичний океан. Назва фортеці походить від імені середньовічного розбійницького племені удая, «посаджених на годування» в Марокко для протидії місцевим кочівникам. В XVII столітті Касба Удая перетворилася на головну піратську базу незалежної корсарської республіки Сале, заснованої депортованими з Іспанії морисками – нащадками мусульманських завойовників Піренейського півострова. Вулички фортеці отримали впізнаваність завдяки будинкам, пофарбованим в біло-сині кольори.
Медина Суса

Туніс, Сус
Медина Суса має особливу цінність для дослідників історії. Це пов’язано з тим, що фортеця була побудована на зорі ісламської цивілізації та не зазнала значного архітектурного впливу наступних епох. Прогулянка вузькими заплутаними вуличками медини дає можливість зануритися в живу атмосферу середньовічного арабського міста. Оглянути ж цей середньовічний лабіринт з висоти можна піднявшись на вежу оборонного монастиря Рібат Суса. Про доісламську історію міста розповідає розташований на території медини Археологічний музей Суса.
Цитадель Кайтбея

Єгипет, Александрія
Колоритна середньовічна фортеця, зведена посеред Середземного моря – на вузькому скелястому мисі півострова Фарос. Цитадель Кайтбея впродовж століть слугувала надійним захистом порту Александрії від атак ворожих флотів. Фортеця побудована на фундаменті одного з Семи чудес Стародавнього світу – Александрійського маяка, зруйнованого внаслідок низки землетрусів. В наш час в Цитаделі розміщений морський музей, а з її стін відкривається панорамний вид на Середземне море і друге за населенням місто Єгипту.
Медина Ес-Сувейри

Марокко, Ес-Сувейра
Медина Ес-Сувейри найбільше виділяється серед всіх міст-фортець Марокко. В 1760 році султан Сіді Мухаммед бен Абдаллах наказав побудувати нове портове місто, яке мало стати головним торговим вікном Марокко до Європи. Планування пристосованої до потреб іноземних купців фортеці доручили французькому інженеру Теодору Корню. Так виникла сучасна Ес-Сувейра, медина якої є унікальним прикладом змішання передового для XVIII століття європейського фортифікаційного і міського планування з традиційною марокканською архітектурою.
Форт Ісус

Кенія, Момбаса
Колишня португальська фортеця, зведена на узбережжі Індійського океану для контролю над морськими шляхами між Європою і Азією. Назва Форт Ісус виникла як символ португальської християнської місії на мусульманському сході Африки. З висоти архітектурний комплекс нагадує людину, тіло якої – це основна частина укріплення, а голова, руки та ноги – оборонні бастіони. Фортеця неодноразово переходила від португальців до турків і назад, поки, в кінці XIX століття, не була захоплена британцями. В наш час Форт Ісус перетворений на філіал Національного музею Кенії.