Skip to content
Menu
Клуб Мандрівників
  • Україна
  • Європа
  • Америка
  • Азія
  • Африка
  • Океанія
  • Соцмережі
  • Подорожі
Клуб Мандрівників

Туристичний паспорт Великої Британії

Posted on 07.11.202129.04.2025

Коротка довідкова інформація про Велику Британію

Прапор і герб

Загальногеографічна карта

Державний устрій

Повна офіційна назва: Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії

Форма правління: Парламентська конституційна монархія

Столиця: Лондон

Офіційна мова: Англійська

Адміністративний устрій: Велика Британія складається з чотирьох країн: Англії (поділяється на 9 регіонів), Шотландії, Уельсу і Північної Ірландії. Королівству також належать 3 коронних володіння і 14 заморських територій.

Рівень демократії і свободи слова: Високий

Географія

Площа: 243 000 км²

Рельєф: Переважно гірський на півночі і заході країни та переважно рівнинний на півдні і сході. Середня висота над рівнем моря – 162 метри. Головний гірський масив – Шотландське нагір’я. Найвища точка – гора Бен-Невіс (1 345 метрів над рівнем моря). Узбережжя Великої Британії омивається водами Атлантичного океану, включаючи Північне, Ірландське, Кельтське і Гебридське море. Ліси вкривають 11% території країни.

Найдовші річки: Северн (354 км), Темза (346 км).

Найбільше озеро: Лох-Ней (383 км²)

Найбільші острови: Велика Британія (209 000 км²), Ірландія (84 400 км², спільний з Республікою Ірландія), Льюїс (2 170 км²), Скай (1 650 км²), Мейнленд (968 км²), Малл (875 км²), Англсі (674 км²), Айла (619 км²), Мейнленд (523 км²).

Клімат: Помірний. Найвища зафіксована температура повітря + 40°C. Найнижча зафіксована температура повітря – 27°C.

Населення

Населення: 68 100 000 жителів

Етнічний склад: Англійці (75%), шотландці (7,7%), валлійці (3,8%), ірландці (2,2%), афробританці (3%).

Мовний склад: Англійська (95%), шотландська (2,2%).

Релігійний склад: Християнство (59%), іслам (4,4%), нерелігійні (33%).

Найбільші міста

НазваЖителів
Лондон8 770 000
Бірмінгем1 120 000
Глазго631 000
Лідс536 000
Ліверпуль506 000
Единбург505 000
Шеффілд500 000
Манчестер470 000
Бристоль425 000
Лестер406 000
Кардіфф348 000
Ковентрі433 000
Белфаст340 000
Бредфорд333 000

Найбільші міські агломерації

НазваЖителів
Лондон14 000 000
Манчестер3 000 000
Бірмінгем 2 920 000
Лідс2 110 000
Ліверпуль2 030 000
Глазго1 680 000
Шеффілд1 450 000
Ноттінгем-Дербі1 360 000
Ньюкасл-апон-Тайн1 330 000
Саутгемптон-Портсмут1 150 000

Корисна інформація

Віза: Потрібна

Валюта: Фунт стерлінгів. Поділяється на 100 Пенсів.

Різниця в часі з Україною: – 2 години

Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток G.

Місцевий телефон екстреної допомоги: 112, 999.

Чайові: В закладах громадського харчування прийнято залишати чайові в розмірі 10-15% від суми рахунку, хоча деякі ресторани замість цього додають плату за обслуговування. Чайові таксистам – 10-15% від вартості проїзду. Чайові готельним працівникам від 2 фунтів.

Транспорт

У Великій Британії дуже розвинене залізничне сполучення. Практично з будь-якої частини країни можна подорожувати на поїздах: вибір маршрутів, вагонів і проїзних квитків величезний. Квитки на більшість дальніх маршрутів можна замовити заздалегідь. Нічні поїзди зі спальними вагонами дарують туристам чудову можливість виграти зайвий день на відпочинок та екскурсії.

Для багаторазових поїздок в країні існує продумана система знижок. Для іноземців доступні проїзні BritRail – класичний Pass для Англії, Шотландії та Уельсу (діє протягом декількох днів поспіль або в обрані дати), London Plus Pass для столиці і південно-східної Англії, England Pass для Англії або Spirit of Scotland Pass для Шотландії.

Великі міста Великої Британії об’єднують не тільки поїзди, а й внутрішні авіалінії.

Автобуси менш популярні, ніж залізниця: ходять вони рідше і повільніше.

У великих містах є всі види громадського транспорту: автобуси, наземне і підземне метро, ​​трамваї, приміські електрички. По Лондону курсує, мабуть, найвідоміший автобус в світі – червоний двоповерховий Routemaster, він же «господар доріг». До 2005 року він обслуговував регулярні міські маршрути, а сьогодні возить туристів по популярних напрямках від Альберт-холу до Трафальгарської площі, а звідти – до Тауерського моста.

У всіх британських містах працюють пункти прокату велосипедів.

Таксі в Великій Британії бувають декількох видів. По Лондону і іншим великим містам курсують чорні кеби: їх водії ввічливі, пунктуальні і блискуче розбираються в географії. По всій країні працюють і «таксі попереднього замовлення», які необхідно викликати заздалегідь. На відміну від класичних кебів, вони не завжди обладнані лічильниками: такса встановлюється в залежності від маршруту або тривалості поїздки. Зустрічаються і неліцензовані таксі, проте користуватися ними не рекомендується. По вихідних і святах тарифи підвищуються. Таксистам прийнято залишати чайові в розмірі 10-15%.

У порівнянні з іншими європейськими країнами, прокат автомобіля в Великій Британії обійдеться в чималу суму: тижнева оренда малолітражки буде коштувати як мінімум 100 GBP. Підходящим варіантом може стати «будинок на колесах» – це дорожче, ніж оренда машини, зате економія на житлі. Автомобіль можуть взяти напрокат водії не молодше 23 років з водійським стажем від року.

Рух в Великій Британії лівосторонній. У країні обов’язково потрібно користуватися ременями безпеки. Біля узбіч британських вулиць, в місцях пішохідних переходів, часто можна побачити напис «Look right» – нагадування про незвичний напрямок автомобільного руху.

Парковка в центрі Лондона заборонена.

Проживання

Готелі в Великій Британії бувають від 1 * до 4 * люкс. Не всі готелі включають сніданок у вартість проживання. Крім того, часто стягується надбавка в 10-15% – «за послуги». У «малозіркових» британських закладах номери маленькі, а сервіс – дуже скромний.

Все більшою популярністю в країні користуються сільські готелі: у них особливий шарм, при цьому вони дешевше, ніж аналогічні заклади в місті. Крім того, у Великій Британії широко поширена система B & B (ночівля із сніданком): в основному це приватні житлові будинки з кімнатами, призначеними для здачі. Найбільше їх в туристичних районах і на околицях міст. Пансіони за розмірами, цінами і зручностями – щось середнє між готелем і закладом B & B, сніданки в них зазвичай включені у вартість проживання.

Кухня

У кулінарії британці так само прихильні традиціям, як і багато в чому іншому. День більшості жителів Великої Британії впродовж століть починається з традиційного сніданку: яєчня зі смаженим беконом, смаженими помідорами, грибами, сосисками і кров’яною ковбасою. Також часто подають вівсяну кашу. Після сніданку вас обов’язково буде чекати чай і зарум’янений тост з апельсиновим джемом.

Варто згадати, що британська вівсянка являє собою не розмазану по тарілці масу невизначеного кольору і смаку, як її уявляють більшість українців. Справжню вівсянку по-англійськи варять з жовтками, молоком, корицею, горіхами і цедрою – так що смак у неї, як неважко здогадатися, вельми виражений.

Ланч, або другий сніданок, подають о пів на другу, а потім слідує чай або легкий обід о п’ятій годині і вечеря о сьомій.

В Великій Британії дуже популярні закуски і бутерброди – трикутні бутерброди вже стали однією з численних місцевих традицій. З перших страв поширені супи-пюре і бульйони, але їх не можна назвати невід’ємною частиною щоденної трапези.

Британці їдять дуже багато м’яса: яловичину, телятину, баранину, свинину. Його запікають цілком з кров’ю або розрізають на стейки і засмажують на сковороді. До м’яса неодмінно подають підливку, запечені овочі (зазвичай картопля) і пікулі.

В британській національній кухні є чимало традиційних страв. Не можна не згадати про пудинги, які подають і до м’яса і на десерт (різні, зрозуміло), картопляні запіканки з яловичим, баранячим фаршем і рибою та піджарки. Багато з традиційних страв подаються переважно на свята. Серед них популярні різдвяний пудинг до Різдва, хрестові булочки до Великодня, картопля з сосисками до Дня Гая Фокса. Традиційною святковою стравою є також фарширована індичка з овочевим гарніром.

З хмільних напоїв серед британців особливо популярне пиво – ель і портер, причому найбільше цінується бочкове пиво, а також віскі, джин, бренді, ром, портвейн.

Одним із символів Великої Британії стали паби: вони є буквально в кожному селі. До напоїв тут подають переважно легкі закуски, як, наприклад, чіпси і горішки. Гастрономічний максимум – страви зі свинини. У кожному пабі вас чекає гідний вибір пива, але «справжній ель» знайдеться не скрізь: краще заздалегідь попросити поради у місцевих.

В країні цінителів чаю багато кондитерських, що пропонують вишукані десерти і ароматні гарячі напої всіх можливих сортів.

Шопінг

Шопінг в Великій Британії – процес захоплюючий, навіть азартний. Вулиці міст повні великих торгових центрів, бутиків з дизайнерським одягом, магазинчиків з сувенірами, антикварних лавок і блошиних ринків – є де розгулятися істинному шопоголіку. Лондон – одна зі світових столиць моди: тут можна причепуриться в Burberry і Paul Smith, Monsoon і Dorothy Perkins. У величезних універмагах H & M, Topshop та інших гігантів ринку – нескінченна різноманітність нарядів, аксесуарів і взуття, а в бутиках маловідомих марок – по-лондонські сміливі речі для тих, хто не боїться експериментів.

Універсальний подарунок для близьких – парасолька: жарти про погоду Туманного Альбіону не втрачають актуальності століттями. Для посилення ефекту в комплект можна підібрати стильний шарф або рукавички. У музичних магазинах продаються гітари, африканські барабани, мандоліни – при бажанні легко організувати цілий оркестр. Популярністю користується британський фарфор марок Wedgwood і Royal Doulton – це втілення аристократизму. З головних футбольних центрів везуть сувеніри з символікою місцевих клубів, з Віндзора – речі з зображеннями королівської сім’ї, з Шотландії – картаті пледи, кілти і волинки. Ну і куди ж без класики: курильних трубок а-ля Шерлок Холмс, мініатюрних полісменів, телефонних будок і двоповерхових автобусів, що продаються повсюдно.

Сувеніри для гурманів – знамениті англійські сири: чешир, чеддер, глостер, карфіллі, стилтон. Традиційний чай краще купувати у фірмових магазинах: подарункова упаковка обійдеться дорожче, зате якість не викличе сумнівів. З алкогольних напоїв рекомендується ірландський ель і шотландський скотч.

Кращі місця для шопінгу в Великій Британії – Оксфорд-стріт, Пікаділлі, Реджент-стріт, Карнабі-стріт і Ковент-гарден. На неспішну прогулянку по тутешнім магазинам легко витратити цілий тиждень. У молоді популярні блошині ринки: наприклад, столичні Кемден, Стейблз, Бермондсі і Портобелло ломляться від вінтажних речей. Шанувальникам антикваріату варто заглянути в магазини Christie’s і Sotheby’s: якщо не розщедритися, то хоча б помилуватися.

З понеділка по суботу більшість торгових точок відкриті з 9:00 до 17:30, шопінг-моли – до 20:00. По неділях час роботи скорочується: з 10:00 до 16:00. Багато великих супермаркетів відкриті цілодобово.

Безпека

В Великій Британії низький рівень злочинності. Основну небезпеку для туристів складають кишенькові злодії і шахраї. Уникайте відвідування неблагонадійних районів міст після заходу сонця. Плануючи подорож в Велику Британію пам’ятайте про відносно високу загрозу терористичних атак. В деяких містах країни ви можете отримати штраф за годування голубів.

Подорожуючи в лісистих районах країни остерігайтеся отруйних змій (гадюк). Будьте обережні поряд з дикими кабанами.

В Великій Британії вживання алкоголю в громадських місцях загалом є дозволеним, але в деяких регіонах діють місцеві закони, які забороняють публічне вживання спиртових напоїв за межами призначених для цього закладів громадського харчування і розважальних закладів. Мінімальний вік для покупки алкоголю – 18 років. В країні частково декриміналізоване зберігання невеликої кількості канабісу для рекреаційного використання (кримінальна відповідальність передбачена, але не є обов’язковою) та дозволяється використання канабісу для медичних цілей.

В Великій Британії лівосторонній дорожній рух. На місцевих дорогах дозволяється керування транспортними засобами в стані легкого алкогольного сп’яніння (до 0,08% алкоголю в крові в Англії, Уельсі і Північній Ірландії та до 0,05% алкоголю в крові в Шотландії). Щоб в’їхати в центр Лондона на автомобілі, вам потрібно придбати перепустку. В деяких районах міст є екологічні зони, в’їзд в які дозволений лише транспортним засобам, які відповідають певним стандартам викидів вихлопних газів.

Місцева водопровідна вода цілком придатна для пиття.

Залишити відповідь Скасувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Категорії

  • Азія
  • Америка
  • Африка
  • Європа
  • Океанія
  • Україна

Туристичний путівник Україною та світом. При використанні матеріалів вказуйте активне посилання на сайт.

  • Facebook
  • Instagram
©2025 Клуб Мандрівників | WordPress Theme by Superbthemes.com