Коротка довідкова інформація про Німеччину
Прапор і герб
Загальногеографічна карта
Основні відомості
Повна офіційна назва: Федеративна Республіка Німеччина
Площа: 357 000 км²
Населення: 84 200 000 жителів
Столиця: Берлін
Офіційна мова: Німецька
Географія
Рельєф: Переходить від рівнинного на півночі до гірського на півдні. Головний гірський масив – Альпи. Найвища точка – гора Цугшпітце (2963 метрів над рівнем моря).
Берегова лінія: 2 380 км. Узбережжя Німеччини омивається водами Північного і Балтійського моря.
Головні річки: Рейн, Ельба, Майн, Везер, Дунай, Заале.
Найбільші озера: Боденське (спільне з Австрією і Швейцарією), Мюриц.
Найбільші острови: Рюген, Узедом (спільний з Польщею).
Клімат: Помірний
Населення
Найбільші міста: Берлін (3 670 000), Гамбург (1 850 000), Мюнхен (1 480 000), Кельн (1 070 000), Франкфурт-на-Майні (759 000), Штутгарт (626 000), Дюссельдорф (619 000), Лейпциг (601 000), Дортмунд (586 000), Ессен (579 000), Бремен (563 000), Дрезден (555 000), Ганновер (535 000), Нюрнберг (510 000), Дуйсбург (495 000).
Найбільші міські агломерації: Рурський регіон (5 590 000), Кельн (4 900 000), Берлін (4 670 000), Франкфурт-на-Майні (3 210 000), Гамбург (2 840 000), Штутгарт (2 350 000), Мюнхен (2 230 000), Мангайм (1 550 000).
Етнічний склад: Німці (72%), турки (3,4%).
Мовний склад: Німецька (84%), турецька (2,3%), російська (2%).
Релігійний склад: Християнство (54%), іслам (3,5%), нерелігійні (41%).
Державний устрій
Форма правління: Федеративна парламентська республіка
Адміністративний устрій: Німеччина складається з 16 автономних земель
Рівень демократії і свободи слова: Високий
Корисна інформація
Валюта: Євро
Різниця в часі з Україною: – 1 година
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, F.
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Транспорт
Переміщатися на літаку має сенс тільки між великими містами країни – на таких напрямках місцеві лоукостери пропонують досить вигідні тарифи, які можна порівняти з вартістю поїздки залізницею. Інші дистанції краще покривати на поїздах, благо в Німеччині одна з найефективніших в Європі систем залізничного сполучення. Швидкісні поїзди ICE (InterCity Express, швидкість до 330 км/год) пов’язують основні міста, але проїзд на них недешевий. Більш демократичні IC (InterCity) ходять між невеликими населеними пунктами, а EC (EuroCity) курсують між європейськими мегаполісами. Розклади руху поїздів далекого і приміського сполучення в Німеччині об’єднані в єдину систему, що дозволяє легко планувати поїздки по країні.
Німецькі залізниці – Deutshe Bahn – передбачили знижки для подорожуючих в межах однієї федеральної землі і випустили спеціальні квитки – Laender Ticket. Квиток купується на 1-5 чоловік (чим більше, тим дешевше).
Автобусні рейси є між більшістю німецьких міст. Автобуси комфортабельні і, завдяки прекрасним дорогам, ходять точно за розкладом, швидко доставляючи пасажирів у пункт призначення.
Система міського громадського транспорту в Німеччині за своєю ефективністю не поступається міжміському сполученню. Вона поділяється на метро (U-bahn), міські електрички (S-bahn), автобуси і трамваї. Разові квитки дійсні для всіх видів транспорту протягом двох годин після покупки без обмеження числа пересадок. Можна також придбати індивідуальний квиток на один день, груповий квиток на один день (проїзд двох дорослих і трьох дітей), та проїзний квиток на тиждень або місяць.
Метро починає працювати о 4:00 і закінчує між 0:00 і 1:00. Квитки потрібно компостувати в червоних автоматах, які перебувають на платформах.
Ціни на таксі в Німеччині варіюються відповідно зі складною системою розрахунку. Для поїздок менше 2 кілометрів або коротше 5 хвилин існує спеціальний тариф. У деяких містах введені пільгові розцінки на таксі в темний час доби для жінок. Найняти автомобіль можна на вулиці, стоянці, або викликати по телефону. Службовці метро також викликають таксі для пасажирів після 20:00.
У будь-якому місті Німеччини можна взяти в оренду велосипед. Крім плати за прокат при цьому береться застава. Більшість місцевих вулиць обладнано велосипедними доріжками, тому пересуватися по країні на двох колесах цілком безпечно. Особливо зручний велосипед в невеликих містечках і курортних центрах.
В більшості міст Німеччини можна взяти автомобіль напрокат. Деякі фірми пропонують потижневу оплату і не враховують пройдені кілометри. Щоб орендувати машину, українському туристу необхідно бути не молодше 21 року, мати кредитну картку і пред’явити водійське посвідчення міжнародного зразка. Водій і пасажири на передніх і задніх сидіннях повинні бути пристебнуті ременями безпеки. У разі порушення цього правила штраф платить той, хто не пристебнувся.
Безкоштовних парковок на вулицях німецьких міст практично немає, хіба що по неділях і святкових днях, або на околицях.
Проживання
У Німеччині великий вибір варіантів розміщення туристів. Тут є готелі B&B, апартаменти, хостели, кемпінги, а також приватні квартири і будинки, які здають в оренду мандрівникам місцеві жителі. Німецькі готелі, як правило, повністю відповідають своїй «зірковості». Під «екскурсійку» зазвичай використовуються міські готелі рівня 3-4*: стандартні номери та гарне харчування. Навіть готелі категорії 2* приємно здивують станом номерів, чистотою і сервісом. Сніданки скрізь – шведський стіл, навіть в двозіркових закладах. Що стосується розеток, то в Німеччині вони точно такі ж, як в Україні, перехідник не потрібен.
Вартість розміщення в різних містах може суттєво відрізнятися. Найдорожчими вважаються Берлін, Мюнхен і Франкфурт-на-Майні. Зупинятися в маленьких містечках традиційно дешевше, але і вибір житла тут помітно менший.
На гірськолижних курортах Німеччини мало готелів категорії 5*, в основному 3-4*. Тут практично немає готелів біля підйомників, потрібно користуватися «скі-басом». Багато закладів – сімейні, де за стійкою ресепшену стоять самі власники, а атмосфера по-домашньому затишна. На оздоровчих курортах поширені готелі санаторного типу з дієтичним дробним харчуванням.
Кухня
Німецька кухня відрізняється великою різноманітністю страв із овочів, птиці, свинини, яловичини та риби. Овочі споживаються в великих кількостях, особливо у відвареному вигляді, як гарнір – цвітна капуста, червонокачанна капуста, стручки квасолі, морква та інші.
Надзвичайно популярні у німців заправлені майонезом бутерброди з різними продуктами: сиром, ковбасою, рибою.
З перших страв широко поширені бульйони: з яйцем, галушками, рисом та помідорами; суп-локшина, суп-пюре з гороху, цвітної капусти, курей та дичини. У деяких районах Німеччини популярні хлібні і пивні супи. Взимку особливо добрі густі м’ясні супи айнтопфи.
Характерна риса місцевої кухні – широке використання ковбас, сосисок, сардельок. У всьому світі відомі баварські сосиски з тушкованою квашеною капустою.
Інша характерна риса німецької кухні – широке застосування для приготування других страв натурального м’яса. Такі, наприклад, котлети та шніцелі, філе по-гамбурзьки, біфштекс по-гамбурзьки, разбрати, шморбратен, шнельклопс. Трохи рідше використовується рубане м’ясо. Риба подається найчастіше у відвареному та тушкованому вигляді.
З солодких страв популярні фруктові салати з дрібно нарізаних плодів, які посипають цукровою пудрою та поливають фруктовими соусами або сиропами (подають їх у сильно охолодженому вигляді); компоти, киселі, желе, муси, всілякі запіканки з фруктовими соусами, морозиво, фрукти та обов’язково натуральна кава з молоком.
Національний німецький напій – пиво. Цьому древньому напою навіть присвячено найпопулярніший фестиваль країни Октоберфест, який проходить кожної осені. На три тижні у Мюнхені збираються не тільки німці, а й туристи з усього світу. На фестивалі поглинаються безліч сосисок, свинячих хрящиків, смажених курчат і все це запивається більш ніж 10 мільйонами кухлів пива, що надаються найкращими броварнями міста.
В кафе і ресторанах прийнято давати чайові в розмірі приблизно 10% від вартості замовлення.
Шопінг
У Німеччині має сенс купувати товари місцевих виробників одягу, взуття, кухонного начиння, текстилю та предметів для дому: все це традиційно високої якості і за прийнятною ціною. Шопоголіки будуть приємно здивовані великою кількістю фабричних аутлетів – їх в країні понад тисячу! Ще одна місцева «фішка» – органічні продукти, від помідорів до вин, вироблені без використання будь-яких хімічних добрив. Їх можна знайти в магазинах під вивіскою Biolaned або Biosupermarkt. Інші їстівні сувеніри: ароматний мед, копчений вугор (в прибережних районах), німецький марципан. Окремим рядком йде німецьке пиво і все, що з ним пов’язано: всіляка «сувенірка», келихи та костери.
Найкращий в Німеччині шопінг – в Берліні, сюди (особливо в періоди розпродажів) з’їжджається за покупками вся Європа. Дорогі бренди розташовані на бульварі Курфюрстендамм, більш демократичні – на площі Александерплатц, а все відразу – в універмазі КаДеВе. Цей берлінський торговий центр стоїть в одному ряду з такими всесвітньовідомими магазинами, як Галері Лафайєт в Парижі і Гарродс у Лондоні.
У Німеччині можна знайти багато цікавого на блошиних ринках – старовинний одяг, посуд, вінілові платівки, книги, меблі та інший антикваріат. Вони є в кожному більш-менш великому місті країни.
З понеділка по п’ятницю більшість магазинів відкриваються між 9:00 і 10:00, а закриваються о 18:00 або 20:00. По суботах торгові заклади зазвичай працюють тільки до 16:00, а неділя – вихідний.
У більшості великих магазинів і в багатьох середніх діє система «такс-фрі», яка дає туристам можливість повернути частину ПДВ (до 10% від ціни покупки) при виїзді з країни.
Розпродажі в Німеччині традиційно проходять влітку (Sommerschlussverkauf) і взимку (Wintersclussverkauf). Літні починаються в останній понеділок липня, зимові – в останній понеділок січня і тривають вони по два тижні кожен. На початку розпродажів знижки становлять 20-30%, а до кінця досягають 70%. Деякі магазини анонсують 80-90%, проте в дійсності таке буває вкрай рідко.