10 найцікавіших пам’яток Одеської області
Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця

Білгород-Дністровський
На березі Дністровського лиману розкинулася найбільша фортеця України. Це величезне укріплення зводилося протягом XIII-XV століть. Комплекс фортечних споруд займає площу 9 гектарів, а загальна протяжність його стін складає 2,5 кілометра. На найважливіших стратегічних ділянках мурів встановлені вежі – до нашого часу їх збереглося 26 з 34. На самому узбережжі височить найголовніший і найвидовищніший об’єкт укріплення – цитадель. Колись на місці Білгорода-Дністровського розташовувалося давнє грецьке місто Тіра. Біля фортечних стін можна побачити розкопки античного поліса і, навіть, цілу вулицю з будинками та водопроводом.
Палац-Садиба Курісів

Курісове
Палац Курісів навіть у напівзруйнованому стані вражає своєю яскравою архітектурою. Будувався він в два етапи: східна частина – в 1810–1820 роках засновником маєтку полковником Іваном Курісом, а західна – в 1891–1892 роках його внуком. Споруда нагадує середньовічний замок в неомавританському стилі з елементами готики. План палацу досить складний, він розділений на дрібні складові, які відрізняються кількістю поверхів. Ще одна його яскрава особливість полягала в тому, що зал для прийому гостей не мав вікон, світло надходило через дах.
Тіра

Білгород-Дністровський
Руїни античного міста-держави, заснованого наприкінці VI – на початку V століття до нашої ери на території сучасної Аккерманської фортеці. Завдяки вигідному географічному положенню Тіра відігравала важливу роль серед грецьких колоній чорноморського регіону. Місто припинило своє існування в результаті нашестя гунів, яке відбулося в IV столітті. Поряд з середньовічними фортечними стінами були розкопані залишки житлових кварталів та оборонних споруд грецького і римського періоду. Частину з знайдених під час розкопок Тіри історичних артефактів можна побачити в Білгород-Дністровському краєзнавчому музеї.
Острів Зміїний

Ізмаїльський район
Найвіддаленіший та найізольованіший острів України, розташований посеред Чорного моря за 37 кілометрів на схід від дельти Дунаю. Цей крихітний клаптик суші площею всього в 20 гектарів утворений міцними гірськими породами і має скелясті урвисті береги, висота яких сягає 25 метрів. За давньогрецькою легендою, острів підняла з моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. В минулому тут існував Храм Ахілла, де, як вважалося, був похований герой Троянської війни. З 2007 року споруди на острові утворюють селище Біле.
Мала мечеть (Діорама Штурм фортеці Ізмаїл)

Ізмаїл
Колишня османська мечеть та єдина будівля Ізмаїльської фортеці, що збереглася до наших днів. Побудована в XV-XVI століттях мусульманська святиня є унікальним для України зразком середньовічної османської архітектури періоду її найвищого розквіту. Після захоплення міста Російською імперією мечеть було пристосовано під православну Хрестовоздвиженську церкву. З 1973 року тут розміщується діорама «Штурм фортеці Ізмаїл». На полотні довжиною 20 і висотою 8 метрів зображено кульмінаційний момент штурму Ізмаїла 1790 року.
Спасо-Преображенський собор

Болград
Містечко Болград засноване в 1821 році болгарами, які переселилися зі своєї історичної батьківщини, що знаходилась під владою Османської імперії, на завойовані Російською імперією землі Північного Причорномор’я. В 1833-1838 роках тут був зведений монументальний неокласичний храм, всі кошти на будівництво якого зібрала місцева громада без допомоги держави. Спасо-Преображенський собор став не просто головною православною святинею для українських болгар, а й символом болгарського національного духовного та культурного відродження.
Свято-Покровський собор

Ізмаїл
Величний православний собор, у фінансуванні будівництва якого особисто брали участь новоросійський генерал-губернатор та намісник Бессарабії граф Михайло Воронцов, а також російські імператори Олександр I і Микола I. Будівля в стилі пізнього класицизму була зведена в 1821-1831 роках. В 1848 році до храму добудували 65-метрову триярусну дзвіницю, дзвони для якої відлили з металу трофейних турецьких гармат.
Свято-Вознесенський собор

Білгород-Дністровський
Свято-Вознесенський собор побудований в 1815-1820 роках на місці старого турецького цвинтаря, який розташовувався в найвищій точці Білгорода-Дністровського. За початковим проектом планування головного православного храму міста мало нагадувати форму корабля, але в 1830 році до собору прибудували три чотириколонних портика, змінивши форму будівлі на форму хреста та надавши їй виразних рис класицизму. В храмі зберігаються мощі покровителя Бессарабії святого великомученика Івана Сучавського.
Дунайський біосферний заповідник

Ізмаїльський район
Природоохоронна територія площею понад 500 квадратних кілометрів, створена в українській частині дельти Дунаю. Дунайська дельта має добре розвинену систему річкових рукавів, які утворюють численні острови, вкриті вербовими та очеретяними «джунглями». Основною цінністю заповідника є його біологічне різноманіття. Тут можна побачити десятки видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, а також близько 70% видів птахів, які зустрічаються на території нашої країни.
Дністровський лиман

Одеський і Білгород-Дністровський район
Молода чорноморська затока, утворена в результаті затоплення дельти Дністра морськими водами, яке розпочалося в античну добу. Попри площу в 360 квадратних кілометрів, середня глибина лиману складає всього 1,8 метра, а максимальна – 5 метрів. Від Чорного моря лиман відділений довгою і вузькою піщаною косою Бугаз, яку перериває невелика судохідна протока Цареградське гирло. На березі Дністровського лиману розташоване популярне курортне селище Затока та багате на історичні пам’ятки місто Білгород-Дністровський.